Rat, tenkovi i laži: Šta se (nije) dogodilo u Teksasu 

601

Ako ste čitali regionalne portale i objave na društvenim mrežama u posljednje vrijeme, a u kojima se pominje Teksas, sigurno ste mogli steći sliku da se tamo odvija rat, da je savezna država na pragu secesije i šta sve ne. Naravno, ništa od toga nije istina, već se radi o spinu i vrsti anti-zapadne propagande. Pa krenimo redom… 

Vlasti Teksasa, na čelu sa guvernerom Gregom Abotom, odbijaju da se povinuju nalozima iz Vašingtona – da uklone bodljikavu žicu i ostale barijere na granici sa Meksikom. Abot poručuje da Teksašani imaju pravo da preuzmu stvari u svoje ruke, te da je federalna vlada neodgovorna. Problem je, kaže, u masovnim ilegalnim migracijama, koje su u porastu.  

Dakle, na snazi je pravno-politički konflikt, o kojem običan čovjek a koji pritom nije iz SAD teško da može znati nešto više. Sve je dio šire političke kombinatorike, jer je Abot republikanac, koji prkosi vladi predsjednika Džoa Bajdena, koji je demokrata, a predsjednički izbori su u novembru. 

Narativ glasi da će teksaški balon uskoro pući i da se SAD ne piše dobro. Tako smo imali prilike da čitamo da su na ulicama tenkovi, da Teksas i Amerika gore, da Amerika srlja u propast, da je na snazi ratno stanje. Svi ovi navodi bazirani su na snimku tenka na nekoj američkoj ulici. Detaljnom pretragom nije bilo moguće utvrditi kada i gdje je tenk usnimljen, ali jedno je sigurno – u Teksasu ne bukti građanski rat, niti su izvedeni tenkovi na ulice.  

Tenkovski narativ se nastavio, pa se pojavio novi video, za koji korisnici društvenih mreža tvrde da je takođe nastao u Teksasu. Međutim, ovog puta je bilo lakše provjeriti o čemu se radi. Video je nastao u Čileu i to prije samih čarki između Teksasa i Vašingtona.  

Situaciju u Teksasu pokušale su da iskoriste razne interesne grupe. Organizovan je i konvoj pod nazivom “Take our border back”, koji je krenuo ka granici sa Meksikom, u znak podrške Teksasu i kako bi se federalna vlada pozvala na akciju. Iako je zamišljen kao grandiozni putujući protest, konvoj je podbacio i nije imao brojnost koju su organizatori očekivali. Pa ipak, na društvenim mrežama kružio je video, na kojem se mogu vidjeti gomile kamiona i ostalih vozila koje navodno idu ka jugu. Problem je u tome što je taj snimak pogrešno interpetiran i nastao je minimum 2022. 

Priča o konvoju je trebalo da zaživi, pa se pojavila i informacija da se pridružuju i farmeri. I to dostina njih. Pratili su je ponovni navodi o “ratu u Americi”. Ali, pomenuti farmeri sa snimka sigurno nijesu puno zainteresovani za američku politiku, jer zapravo dolaze iz Njemačke. Masovni protest farmera iz njemačkog Forhtenberga iskorišćen je da se nadoveže na već pomenute narative. 

Na kraju je žrtva dezinformacija bio i sam guverner Teksasa, Greg Abot. RT Balkan objavio je tekst u kojem se navodi da je Abot u intervjuu za FOX navodno rekao da bi Bajden trebalo da uči od predsjednika Rusije, Vladimir Putina. Kao dokaz priložen je audio/video u kojem Abot navodno izgovara te riječi. Ipak, radi se o manipulaciji i modifikovanom izlaganju prvog čovjeka Teksasa. Putina nije pominjao, već je govorio o migracionim politikama Donalda Trampa. Da je audio/video izmanipulisan potvrđeno je Rojtersu iz FOX-a. 

Sveukupno, matrica se ponavlja. Problemi na zapadnoj hemisferi se preuveličavaju i potkrijepljuju lažnim ili teško dokazivim pričama. Na kraju ostaje pitanje – kome sve to ide u prilog… 

In this article