Francuska je ovih dana u fokusu svjetske javnosti zbog sporta, odnosno Olimpijskih igara. I to, da Francuska bude u fokusu zbog sporta nije rijetkost, njihov fudbalski tim je jedan od najboljih i svaki se rezultat pomno prati.  

Ipak, postoje i oni koji prate ko je koje vjere i boje kože u tom timu, i Francuskoj generalno.  

Tako se na društvenim mrežama dijeli objava koja sadrži fotografiju francuske reprezentacije u fudbalu uz poruku:  (arhivirano: ovdje)

Možda niste znali hrišćani u Francuskoj su manjina. To je Božja pravda za imperijalističke poduhvate galskih petlova. 

Ova tvrdnja nije tačna, i to može da uvidi svako ko umjesto pisanja ovakih stvari ode na Gugl i malo istraži.  

Ne samo da hrišćani nisu manjina, već su većina. To pokazuju različiti podaci i ankete.  

Na sajtu World population review možemo vidjeti da u Francuksoj hrišćana ima od 63 do 66 odsto, muslimana od 7 do 9 odsto, oko 5 odsto budista i jevreja, a 23-28 odsto nije religiozno.  

Britanika nam govori da oko tri petine populacije pripada Rimikatoličkoj crkvi, dok američki Stejt department u svojoj analizi kaže da se 48 odsto ispitanika izjasilo kao rimokatolici, 34 odsto reklo da nije religiozno, 4 odsto se izjasnilo kao muslimani…  

Čak i agencije koje se bave prognozama i projekcijama religije smatraju da će do 2050. hrišćani, biti većina sa 52 odsto, nereligiozni će imati oko 34 procenta a muslimani 14.1 odsto.  

Dakle, hrišćani nisu manjina u Francuskoj i u pitanju je lažna vijest.  

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article