Nije novina da je Evropska unija, kao i neka vrsta “kolektivnog zapada” na udaru brojnih dezinformacija već neko vrijeme. Narativi uglavnom glase da su vrijednosti na toj strani svijeta iskrivljene, da se tamo narušava tradicionalni koncept porodice i da je sveukupno – lošije nego što svi mi to mislimo. Da li na zamišljenom ili pravom “zapadu” cvjetaju ruže? Sigurno ne. I tamo ima problema kao i negdje drugo, ali nije baš i da je toliko katastrofalno kako se želi predstaviti.
Tokom decembra, kada se sve skupi, Evropska unija i zemlje koje joj pripadaju bile su na udaru.
Najbrutalnija neistina bila je ona da EU potpaljuje nemire u Gruziji. Naime, u toj zemlji su protesti protiv vlade i zamrzavanja pregovora sa EU, a na ulicama dolazi i do okršaja demonstranata sa snagama reda. Dvije visoke predstavnice EU, Kaja Kalas i Marta Kos, osudile su nasilje nad demonstrantima, što je u nekim regionalnim medijima predstavljeno kao da pozivaju da se nemiri u Gruziji nastave.
Zatim je isplivala stara dezinformacija da će EU zabraniti popravku vozila starijih od 15 godina, a sve navodno sa prikrivenim ciljem da se te “starudije” maknu sa ulica i kako bi Evropljani počeli da kupuju električna, odnosno zelena vozila. Jedan od bitnih segmenata ove priče je i to što je opšteprisutni narativ da električna vozila donose više štete nego koristi. Ali, bilo kako bilo, EU ne predlaže uredbu po kojoj će se vozila starija od 15 godina ukloniti sa ulica, već se u jednom tekstu govorilo o pravilnom odlaganju automobila koji su odslužili svoje, u cilju “smanjenja negativnih uticaja na životnu sredinu vezanih za dizajn, proizvodnju, vijek trajanja i tretman vozila na kraju…”
Kada nema dezinformacija o EU direktno, njene članice kolo vode. Uglavnom Njemačka.
Pojavila se informacija da Njemci razmišljaju da napuste NATO. Kao i nekoliko puta ranije, ne radi se o zvaničnom stavu njemačke vlade, već o stavovima Alternative za Njemačku, desničarske partije koja dobija na popularnosti. Dosta često kada njeni lideri nešto kažu, to se kroz razne kanale prenosi tako da se dobije utisak da je vlada rekla nešto jako bitno i, očigledno, pogubno po državu.
Osim Njemačke direktno, dezinformatorska muza je konkretno i tamošnja šefica diplomatije Analena Berbok. Ovog puta o njoj piše da je dočekao, odnosno ispratio, “hladan tuš” tokom posjete Kini, te da je izbačena sa sastanka sa tamošnjim zvaničnicima. Kao navodni dokaz za to korišćen je stari snimak, koji je izvučen iz konteksta. Berbokova svakako nije izbačena sa sastanka.
Kada se sve svede, priča koja pokušava da se plasira je da je Njemačka oslabila, da pravi zaokret u politici itd…
Još jedna EU zemlja se našla na listi dezinformacija ovog mjeseca. Tačnije, riječ je o nekoj vrsti reciklaže, jer je kao aktuelna korišćena informacija iz 2018, po kojoj je Švedska zabranila sve vjerske škole, ali ne i jevrejske. Skraćena verzija priče je da je švedska Socijaldemokratska stranka predložila zabranu besplatnih vjerskih škola uoči izbora te 2018, da prijedlog nije prošao, ali kasnije jeste usvojen nacrt zakona o pooštravanju regulativa u vezi besplatnih vjerskih škola, koje funkcionišu nezavisno od države.
Dok Poljska radi na modernizaciji odbrambenih snaga, pojavila se informacija da su na ulicama masovni protesti protiv vladine politike, premijera Tuska i navodnog rata sa Rusijom. Poljska ne planira da ratuje sa Rusijom, ali se priprema za potencijalni sukob izazvan od strane Moskve i nije joj ni čudo, kada se ima u vidu šta se dešava u susjednoj Ukrajini. Snimak koji se dijeli kao dokaz protesta protiv Tuska je zapravo nastao prošle godine i u pitanju je marš povodom dana nezavisnosti Poljske, koji organizuju desničarske organizacije.