Nasmijani agenti, upozorenje napadača, duboka država: Šta se sve pisalo o atentatu na Trampa?

647

Prošlonedjeljni atentat na republikanskog predsjedničkog kandidata i bivšeg predsjednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD), Donalda Trampa još jedan je u nizu akata viševjekovnog političkog nasilja usmjerenog na najvažnije državne zvaničnike ili one koji pretenduju na njihova mjesta. 

Atentati na američke predsjednike oduvijek su bili magneti za najrazličitije teorije zavjere, a atentat na Trampa, koji je uživo prenošen u medijima, izazvao je lavinu neprovjerenih informacija, preuranjenih zaključaka, ali i neutemeljenih tvrdnji o motivima napada. 

U trenutku dok nijesu postojale zvanične informacije o identitetu i profilu napadača, naša redakcija je zabilježila nekoliko medijskih i objava na društvenim mrežama u kojima se tvrdilo da je atentat izvršio poznati “Antifa aktivista” i italijanski sportski novinar Marko Violi. Pojedini portali i korisnici društvenih mreža “potrčali” su da objave njegove fotografije uz navode da je “atentator prije napada na Trampa poslao uznemirujuću poruku”. Ispostaviće se da je riječ o osobi koja je sve vrijeme boravila u Rimu, i nema nikakve veze sa napadom na američkog bivšeg predsjednika. Američki Federalni istražni biro (FBI) je kao osumnjičenog za napad na Trampa identifikovao dvadesetogodišnjeg Tomasa Metjua Kruksa.  

A gdje su dezinformacije, tu su i izmijenjene fotografije ili video zapisi. 

Kako bi potvrdili jedan od najučestalijih narativa nakon napada na Trampa – da je riječ o insceniranoj situaciji i da je sve bilo unaprijed osmišljeno, pojedini korisnici društvenih mreža objavili su fotografiju koja prikazuje nasmijane agente koji su nakon pucnjave stali u štit oko Trampa. U pitanju je fotošop, što potvrđuje poređenje sa originalnom fotografijom koju je zabilježio fotograf AP-a. 

Takođe, zabilježili smo i objave koje navodno prikazuju Trampa nekoliko dana nakon pucnjave, bez vidljivih povreda uz tvrdnju da je “uvo kao novo”, te da je već sjutradan igrao golf. U posebnoj analizi ukazali smo da je fotografija zabilježena ranije, te da ne prikazuje Trampa neposredno nakon napada. 

Osim ovih, zabilježili smo i objave na društvenim mrežama u kojima se tvrdi da je Tramp “namazan svim mastima i crvenom bojom”, da se radi o “profesionalnom i vrhunskom glumcu”, a pojedini mediji su se pitali “gde je za vreme napada bila Melanija?”… 

I dok su pojedini crnogorski političari Trampu poželjeli brz oporavak uz riječi “Bog neka ga čuva u borbi za istinu i pravdu”, drugi su za njegov atenat optužili neke druge bogove – “bogove novca, globalnu duboku državu, globalne bankarske fašiste…”. 

I sve to, bez ikakvih dokaza, izjava svjedoka, nalaza istrage, izvještaja…  

I tu nije tačka, jer će se u danima pred nama sasvim sigurno pojaviti nove dezinformacije i teorije zavjere o napadu na bivšeg američkog predsjednika, što može biti intenzivirano i u periodu neposredno prije novembarskih predsjedničkih izbora kada će se kao jedan od kandidata na glasačkom listiću ponovo naći Tramp. 

Jelena Jovanović 

Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje iznešeni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.