Mjesec kasnije: Šta se sve dezinformisalo o američkim izborima 

109

Sjedinjene Države su izabrale: Donald Tramp biće (ponovo) predsjednik. Kako će sve to izgledati i šta će značiti po Amerikance, ali i po cijeli svijet, vjerovatno niko trenutno ne zna. Jedno je sigurno – naredne četiri godine biće dinamične.  

No, izborima je prethodila predizborna trka i kampanja, gdje je bilo i dezinformacija, a njih je bilo i tokom samog glasanja, kao i nakon tog čina.  

Tako smo mogli čitati da su aparati za glasanje “namješteni” te da se na njima ne može ni glasati za Trampa, već samo za Kamalu Haris. Jedan takav video obišao je svijet, ali se ispostavio netačnim, jer kako su objasnili ljudi zaduženi konkretno za to biračko mjesto: jedan birač nije pravilno koristio aparat. Svakako, glasanje na američkim izborima je malo naprednije negoli, recimo, u Crnoj Gori, pa postoji nekoliko načina verifikacije glasača, kao i načina glasanja ako jedan metod zakaže. 

Dakle, provjera birača u SAD nije baš kao negdje drugo, već je model napredniji. Toliko napredniji da u nekim saveznim državama nije ni potrebno da pokažete ličnu kartu, jer ste već u registru. Ali, narativ protiv Harisove se nastavio, pa se pojavila informacija da je ona izgubila u svim onim državama gdje se traži identifikacioni dokument, te da je pobijedila samo tamo gdje nije neophodan. Priču je progurao novinar, Taker Karlson, koji baš ne važi za bastion istine. Na kraju se ispostavilo da informacija nije tačna, jer je Harisova pobijedila u makar šest država gdje se zahtijevala identifikacija, kao što su Vašington, Kolorado, Konektikat, Delaver itd… 

Na društvenim mrežama je kolala informacija da je Gugl favorizovao Harisovu u odnosu na Trampa, te da su simpatizeri Harisove lakše mogli da se informišu kako da dođu do biračkih mjesta, ali to se ispostavilo kao netačno. Zabunu je unijelo i to što predsjednička kandidatkinja dijeli prezime sa imenom jednog okruga u Teksasu. A, sve je pomutio i Ilon Mask koji je šerovao na X-u da Gugl skriva lokacije biračkih mjesta od Trampovih glasača. Objavu je brzo uklonio. Mrežama je kružio još jedan njegov navodni tvit: novčanica od jednog dolara na kojoj je Tramp sa ispruženim srednjim prstom. Nju je navodno Mask poslao predsjedniku Ukrajine, Volodimiru Zelenskom, kao najavu da će SAD sa Trampom na čelu prekinuti pomoć Ukrajini. Tvit je, ispostaviće se, izmišljen

Paljba protiv Harisove trajala je i uoči samih izbora, kada se pojavila vijest da će ona i aktuelni predsjednik Džo Bajden dozvoliti vojsci da upotrijebi silu nad Amerikancima, što apsolutno nije istina. U javnosti je pogrešno predstavljena jedna direktiva ministarstva odbrane, koja nema veze sa “puštanjem” vojske na ljude. 

A, regionalni portali, društvene mreže, pa i neki crnogorski političari, podijelili su da je u Prištini prekrečen mural Kamale Haris, neki i pod epitetom “voljene”. Mural jeste prekrečen, ali ne u Prištini, već u Atlanti. 

Izbor Trampa navodno je zasmetao i generalnom sekretaru NATO-a, Marku Ruteu, koji je iza zatvorenih vrata navodno rekao da će izbaciti SAD iz Alijanse ako Tramp digne ruke od Ukrajine i preda je Rusiji. Niko nije potvrdio da je Rute to rekao, pa se ispostavilo da je u pitanju lažna vijest, dok su fekt-čekeri pisali o tome da u okviru NATO-a ne postoji formalni mehanizam za izbacivanje zemlje članice. 

Pojavila se i informacija da je predsjednik Rusije, Vladimir Putin, rekao da će sa Trampom da “pravi novi svjetski poredak”. Međutim, Putin je tokom jednog skupa u Sočiju više puta pomenuo stvaranje novog svjetskog poretka i između ostalog izjavio: “Ove dvije decenije bile su više nego ispunjene najvažnijim, ponekad dramatičnim događajima zaista istorijskih razmjera. Svjedoci smo formiranja potpuno novog svjetskog poretka, koji nije nalik na one iz prošlosti, poput Vestfalskog ili Jaltskog sistema.” U svemu tome, Putin Trampa nije pominjao. 

Zatim se prešlo na ljude koji nijesu Tramp ili Harisova. Govorkalo se da će gorepomenuti Karlson biti novi sekretar za medije Bijele kuće, ali neće. To će biti Karolin Livit, 27-godišnjaknija za koju se pisalo da je bila ili da jeste supermodel, te da je u bikiniju šetala modnim pistama. Međutim, neko je zamijenio sa ring-djevojkom Sidni Tomas. Pisalo se i da pored Trampa ne stoji njegova supruga, Melanija, već njena dvojnica… 

A, za kraj nije ostao pošteđen ni čovjek oko kojeg je kružilo toliko dezinformacija. Džo Bajden ide u penziju, a za kraj mandata mu ponovo pripisuju da je senilan i nesnađen, te da se pogubio tokom posjete Manausu. Iako često djeluje dezorijentisan, ovog puta Bajden je “nabo” pravi put.  

In this article