
Na društvenim mrežama se pojavio video, navodno u produkciji BBC-ja, u kojem se govori o tome da je supruga predsjednika Ukrajine, Olena Zelenska, pokušala da pobjegne iz Ukrajine.
U opisu videa piše: (arhivirano: ovdje)
Jelena Zelenska navodno je nedostupna medijima zbog neuspjelog pokušaja bijega. Supruga Zelenskog planirala je pobjeći u neimenovanu europsku zemlju. Međutim, bijeg nije uspio i ona je sada pod strogom stražom SBU-a. Navodni razlog bijega je zategnut odnos s Volodimirom Zelenskim i niz neodređenih političkih nesuglasica. Izvor na slici.

Iz BBC-ja je saopšteno da nijesu autori priče o navodnom bijegu Zelenske: (arhivirano: ovdje).
“Ovo nije novinarstvo BBC-ja. Kad god dobijemo obavještenje o izmišljenom sadržaju koji oponaša BBC, preduzimamo neophodne mjere. Podstičemo sve da koriste vjerodostojne i kredibilne izvore “.
Na X-u je reagovao i BBC-jev fekt-čeker Šajan Sardarizadeh, koji takođe kaže da se radi o lažnom videu:
“Ovo je potpuno lažni video koji dolazi iz poznate ruske operacije dezinformisanja. Koristi logo i brendiranje velikih medijskih kuća za objavljivanje lažnih video snimaka koji omalovažavaju Ukrajinu.
BBC nikada nije objavio ovaj lažni snimak.”
Full Fact primjećuje da, iako se u lažnom videu koriste sličan ili isti bijeli font, logo i grafika kao u originalnim BBC-jevim klipovima, da se ipak malo razlikuje od stila novijih BBC-jevih objava, gdje je tekst predstavljen u bijeloj kutiji. Ističe se i da nije prvi put da se lažira sadržaj kredibilnih medijskih organizacija. Ranije su kroz sličan scenario prolazili – ponovo BBC, zatim Euronews i USA Today.
Ovim slučajem bavili su se brojni mediji i fekt-čekeri kao što su Faktograf, Maldita, Euronews, Lead Stories… (arhivirano: 1, 2, 3, 4)
Lead Stories piše da je Zelenska otprilike u vrijeme širenja ove lažne vijesti na X-u viđena u javnosti, odnosno da nije bila “nedostupna medijima”:
“Viralni video na X-u sugeriše da se „Zelenska nalazi u tajnosti od javnosti“. Dok napredne mjere bezbjednosti za visoke javne ličnosti nijesu neuobičajene kada su zemlje u ratu, Zelenska nije u potpunosti nestala iz javnosti. Na primjer, na dan objavljivanja posta, video snimak ukrajinske prve dame (arhivirano: ovdje) postavljen je na veb stranicu predsjednika Ukrajine. Dan ranije, predsjednikov sajt je objavio fotografije Zelenske (arhivirano: ovdje) sa zvaničnog sastanka.”
Olena Zelenska nije prvi put na meti dezinformatora. O prethodnim slučajevima Raskrinkavanje je takođe pisalo.
Zbog svega navedenog, sporna objava dobija ocjenu – lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.