Zlonamjerne antivakserske insinuacije: Bora Čorba nije preminuo zbog vakcine 

482

“Rokenrol za kućni savet”, “Ljubav ovde više ne stanuje“, “Poslednja pesma o tebi“ samo su neki od vanvremenskih hitova Bore Đorđevića, legendarnog rokera i frontmena grupe “Riblja čorba”, koji je juče preminuo u bolnici u Ljubljani u 72. godini.  

I dok ljubitelji jugoslovenske rok scene na mrežama dijele neke od najpoznatijih pjesama, i opraštaju se od čuvenog pjevača, neodgovorni pojedinci i ovu priliku koriste za širenje antivakserskih stavova. 

U objavi na Fejsbuku podijeljen je dio Đorđevićevog ranijeg intervjua u kojem je govorio o vakcinaciji tokom pandemije koronavirusa, što je autor objave prokomentarisao sljedećim riječima: 

“Možda bi još bio živ i pravio koncerte, pesme, uveseljavao mase. Ali bio je naivac- verovao stručnjacima sa tv-a i pelcovao se. Ukoliko bude novih PLANdemija, i ako vam život nije mio, pelcujte se. Pomozite sotonjarama u projektu zlatna milijarda. Malo im odmanjite posao”. 

Za tvrdnje da je vakcina protiv koronavirusa uzrok smrti pjevača, kako se to tvrdi u Fejsbuk objavi, ne postoje nikakvi dokazi. 

Srpski mediji su ranije izvještavali da Đorđević boluje od hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP), uslijed koje dolazi do ograničenja ili smanjenja protoka vazduha u plućima zbog oštećenja u disajnim putevima, najčešće plućnim alveolama. 

To je potvrdio i njegov menadžer Bane Obradović, koji je obavijestio javnost da je poznati roker hospitalizovan u Kliničko-bolničkom centru u Sloveniji 20. avgusta, uslijed komplikacija prouzrokovanih hroničnom opstruktivnom bolešću pluća. 

Tada su se objavom na zvaničnom Fejsbuk nalogu oglasili i iz grupe “Riblja Čorba”.  

“Usljed narušenog zdravstvenog stanja Bori su ljekari zabranili da putuje i da se izlaže naporima zbog jake upale pluća kao i pogoršanja sa hroničnom, opstruktivnom bolešću pluća”, stoji u obavještenju od 20. Avgusta. 

Pored Bore Čorbe, slučajevi drugih javnih ličnosti su iskorišćeni za širenje netačnih informacija o uticaju vakcina, poput fudbalera Matije Šarkića i Siniše Mihajlovića, košarkaša Dejana Milojevića, američkog glumca Aleka Musera i drugih na koje je Raskrinkavanje ukazivalo u prethodnom periodu. 

Objava sa Fejsbuka dobija ocjenu – teorija zavjere.  

Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza. 

In this article