Zelenski nije, niti je mogao blokirati Trampovu društvenu mrežu  

44

Društvena mreža Donalda Trampa “Truth Social” postoji već tri godine, a kreirana je kao odgovor na to što je bivšem predsjedniku Sjedinjenih Američkih Država (SAD) zabranjen pristup brojnim platformama društvenih medija, uključujući YouTube, Twitter i Facebook. 

Posljednjih dana u pojedinim medijima, kao i na društvenim mrežama proširila se vijest da je pomenuta društvena mreža nedostupna u Ukrajini, odnosno da je blokirao ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski. 

Ove tvrdnje objavio je i crnogorski portal Borba.me (arhivirano). 

“Očajnički potez Zelenskog: Blokirao Trampovu društvenu mrežu u Ukrajini”, galsi naslov teksta. 

“Usled zaoštravanja odnosa između Vašingota i Kijeva, kao i oštrih reči koje su uputili američki i ukrajinski predsednik jedan drugom, lider Ukrajine Vladimir Zelenski blokirao je Trampovu društvenu mrežu na teritoriji svoje zemlje”, dodaje se u tekstu. 

Borba se u članku pozvala na pisanje Sputnika, koji i jeste prvobitno objavio ovu informaciju (što pokazuje i dalje dostupna URL adresa), međutim tekst je sa sajta naknadno uklonjen i sada je nedostupan (arhivirano). 

Ovu informaciju podijelili su i pojedini regionalni portali (Informer (arhivirano), Glas Javnosti (arhivirano), Nulta Tačka (arhivirano)) kao i pojedini korisnici Fejsbuka (1,2) (arhivirano 1,2). 

Međutim, ova informacija nije tačna, što je potvrdio i portparol ukrajinskog ministarstva vanjskih poslova Heorhi Tihi. 

“Vidjeli smo izvještaje koji sugerišu da je pristup društvenoj mreži Truth Social blokiran u Ukrajini. Lažni su. Ukrajina nije blokirala niti je mogla blokirati pristup jer, nažalost, društvena mreža Truth Social nikada nije bila dostupna korisnicima u Ukrajini. Prema javno dostupnim informacijama, Truth Social je dostupan samo u određenom broju zemalja (Sjedinjene Američke Države, Kanada, Brazil, Australija i nekoliko drugih), a Ukrajina nije na tom spisku. Bili bismo zahvalni kada bi Truth Social dodao Ukrajinu na spisak ovlašćenih regija za svoje djelovanje”, napisao je Tihi na svom profilu na društvenoj mreži X (arhivirano). 

Informaciju da je pomenuta društvena mreža zabranjena u Ukrajini demantovao je i predstavnik Trump Media and Technology Group, u čijem je vlasništvu Truth Social. 

 “Izvještaji da je Truth Social blokiran u Ukrajini su lažni. Truth Social nikada nije bio dostupan u Ukrajini”, kazali su iz kompanije u odgovoru AFP-u (arhivirano). 

Centar za suzbijanje dezinformacija pri Vijeću za nacionalnu sigurnost i odbranu Ukrajine na Telegramu je objavio (arhivirano) da “lažnu vijest o navodnoj zabrani društvene mreže Truth Social u Ukrajini od strane predsjednika Volodimira Zelenskog širi ruska propaganda”. 

“Rusi lažu, tvrdeći da je Truth Social zabranjen u Ukrajini, iako ta mreža nikada nije bila dostupna u našoj zemlji. Stoga je tvrdnja ruske propagande da je predsjednik Volodimir Zelenski navodno blokirao društvenu mrežu Truth Social u Ukrajini – lažna vijest”, navodi ukrajinski Centar za suzbijanje dezinformacija. 

Zbog jasno iznijetih činjenica koje dokazuju da ukrajinski predsjednik nije blokirao društvenu mrežu Truth Social, te da ona u toj zemlji nije ni dostupna, medijske i objave sa društvenih mreža ocjenjujemo kao lažnu vijest. 
 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.