
Od početka ruske agresije na Ukrajinu, kontinuirano se propagira narativ koji predstavlja ukrajinskog predsjednika, Volodimira Zelenskog kao profitera koji kupuje nekretnine i automobile i to dok njegov narod gine na bojnom polju.
Na Fejsbuku je jedan korisnik podijelio vijest (arhivirano) da je Zelenski kupio veći procenat dionica rudnika platine u Južnoafričkoj Republici.
“Ovo nećete vidjeti na HRT 1, isto kao ni to da Zelenski si u isto vrijeme kupuje 51% dionica rudnika platine u Južnoafričkoj republici za preko milijardu dolara, dijelom i našeg novca”, piše u objavi.
Uz tvrdnju, u objavi je podijeljen i link do Tik Tok videa (arhivirano), odnosno televizijskog priloga Russia Today koji nema veze sa samom tvrdnjom. Prilog je posvećen ruskom raketnom napadu na restoran u Krivom Rogu (Krivij Rih) u Ukrajini, a prema tvrdnjama ruskog Ministarstva odbrane, meta su bili komandanti ukrajinskih formacija i zapadni instruktori koji su se tamo sastajali.

Informacija da je Zelenski kupio veći dio dionica u rudniku platine u Južnoafričkoj Republici nije tačna, a španski fakt-čeking portal Maldita.es ukazao je (arhivirano) da je tvrdnja potekla od priloga koji je navodno emitovala južnoafrička državna televizija South African Broadcasting Corporation (SABC).
Međutim, SABC nije objavio snimak koji su kolege iz Maldita.es evidentirale na tom govornom području.
Prilog nije moguće pronaći na zvaničnom sajtu južnoafričke državne televizije, niti je dostupan na zvaničnim profilima SABC-a na društvenim mrežama.
Državna televizija Južne Afrike je na svom Iks nalogu demantovala tvrdnju (arhivirano) da je prilog nastao u njihovoj produkciji.
“SABC News se ograđuje od objavljivanja i širenja lažnih vijesti”.

Takođe, pretraga imena i prezimena ukrajinskog predsjednika na zvaničnom sajtu kompanije Northam Platinum LDT u kojoj je navodno Zelenski kupio većinski udio, ne daje nikakve rezultate (arhivirano).
Predstavnici te kompanije su, u izjavi za kolege iz Španije Maldita.es potvrdili da nikakva prodaja nije izvršena i da je u pitanju „lažna vijesti“.
“Svi medijski članci, video snimci i objave na društvenim mrežama koji tvrde da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski stekao udio u kompaniji Northam Platinum su lažna vijest.
Northam potvrđuje da naša vlasnička struktura ostaje nepromijenjena”.
Dakle, tvrdnja o kupovini dionica rudnika platine u Južnoafričkoj Republici je neosnovana. Predstavnici kompanije u kojoj je navodno Zelenski postao većinski vlasnik su demantovali ove navode, zbog čega objavi dajemo ocjenu lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.