Na Fejsbuku se pojavio snimak, koji je dosta zaokupio pažnju javnosti, jer se na njemu može vidjeti grupa neobično obučenih ljudi, koji se u 18 sekundi snimka neobično i ponašaju. U suštini čekaju voz koji dolazi, potom ulaze u njega i tu je kraj klipa.  

Video prate navodi: (arhivirano: ovdje

Evo vam Evropa

U komentarima se smjenjuju zastave Njemačke, zgranuti emodžiji, ikone, proziva se sotona, pominju demonske gadosti i zaključuje da je “zapad ionako bolestan”. Sve je dio već poznatog narativa o dekadentnom i nastranom zapadu o kojem smo već pisali.  

Video (arhivirano: ovdje) je dijeljen i prije mjesec, kada je prikupio na stotine lajkova, komentara, a podijeljen je oko 5 hiljada puta. Komentari u tom slučaju su već dosta kreativniji.  

I tada su post pratili slični anti-zapadni navodi:  

Ehhh ta eVROPA i vrednosti koje željno iščekujemo……. Zamislite našu decu kako se ovako lepo igraju i vole… ekstra 

Video snimljen u Sidneju  

Autori postova nijesu dobro provjerili da li je video zaista snimljen negdje u Evropi. Ili nijesu htjeli. Da su samo malo bliže pogledali mogli bi vrlo brzo doći do zaključka da u pitanju nije Evropa, već Australija.  

Dok nije sa sigurnošću moguće utvrditi na kakvoj su žurci osobe sa snimka bile, moguće je doći do podatka da su sigurno bili negdje u Sidneju. Dok žuti voz dolazi na stanicu može se vidjeti broj D6349. Na Jutjubu postoji snimak u kojem se tvrdi da neko putuje vozom pod istim brojem, a u imenu klipa se navodi da je u pitanju vožnja kroz gradsko jezgro do aerodroma u Sidneju.  

Po svemu sudeći, u pitanju je Waratah tip voza, koji je isti kao onaj sa zvaničnog sajta transporta Novog Južnog Velsa. 

Još jedan dokaz da se radi o Sidneju je i to što se u snimku, na žutom vozu, može nazrijeti ispis “Sidney trains”, što je i bila polazna tačka za ovu priču.  

Daljom pretragom dolazi se i do teksta kolega iz poljskog Demagoga, koji su pisali na istu temu, ali su dokazivali da snimak nije nastao u Varšavi.  

Zbog svega navedenog, sporna objava dobija ocjenu – dezinformacija.  

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

In this article