Visoki rizik: Dezinformacije o meču Crne Gore i Srbije 

828

Sportski mečevi između Crne Gore i Srbije uvijek su događaji koji privlače pažnju medija i publike. Uz pažnju, nažalost, često idu i dezinformacije.  

U Podgorici će se večeras odigrati meč kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, a utakmicu su i UEFA i crnogorske vlasti označile kao događaj visokog rizika.  

Uoči meča oglasila se i crnogorska policija koja je saopštila da će se karte moći kupiti samo uz lična dokumenta. „Shodno odredbama Zakona o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama, uvažavajući činjenicu da je sportska priredba proglašena priredbom povišenog bezbjednosnog rizika, kupovina ulaznica biće dozvoljena isključivo uz identifikacione dokumente (lična karta, putna isprava) Ulazak na Gradski stadion pod Goricom, biće dozvoljen isključivo uz važeće ulaznice“, saopšteno je uz Uprave policije.  

Ipak, i nakon svih obavještenja uslijedile su manipulacije pojedinih portala.  

„SRAMOTA: Dejo Savićević i njegova ekipa iz DPS-a nisu dali nijednu kartu za navijače Srbije!“, objavio je portal Borba.  

„Fudbalski savez Crne Gore nije obezbijedio Fudbalskom savezu Srbije niti jednu ulaznicu za srpske navijače za večerašnju utakmicu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo između Crne Gore i Srbije, saznaje BORBA. Za razliku od prethodne utakmice Pod Goricom u Ligi Nacija  2018. godine, fudbaleri Srbije neće imati organizovanu podršku svojih fanova. Fudbalski savez Crne Gore je bio u obavezi, prema propisima UEFA-e, da obezbijedi navijačima Srbije pet odsto kapaciteta na stadionu Pod Goricom, što na kraju nisu učinili iz političkih razloga. Prekršivši propise, očito je organizator meča -FSCG odlučio da homogenizuje naciju na večerašnjem fudbalskom meču sa Srbijom i gostima priredi pravu neprijateljsku atmosferu po ugledu na neke druge susjedne države.Prema zakonu o sprječavanju nasilja – samo uz dokumenta. Broj karata koje dobija gostujući savez zavisi od toga koliko će gostujući savez dostaviti podataka, moraju da ispoštuju sve što i domaći navijači“, navodi se u tekstu Borbe.  

Redakcija Raskrinkavanja kontaktirala je Fudbalski savez Crne Gore iz kojeg su nam pojasnili da UEFA propisuje da se pet odsto kapaciteta stadiona ustupi gostujućem savezu i navijačima, ali da ipak domaće zakonodavstvo diktira uslove.  

„Zakon o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama za ovakve mečeve propisuje da se karte mogu kupiti jedino uz lična dokumenta. To važi i za gostujući savez i gostujuće navijače. Gostujući savez dobija onoliko karata koliko pošalje dokumenata sa kojima se mogu nabaviti karte i ući na stadion. Ista pravila važe za gostujuće navijače kao i za naše“, kazali su Raskrinkavanju iz Fudbalskog saveza Crne Gore.  

Dakle, nije u pitanju nikakva zavjera protiv Fudbalskog saveza Srbije i navijača te reprezentacije.  

Preuveličavanjem mjera do klikova 

Večerašnji meč svakako je u fokusu medija iz Srbije. Tako je Alo objavio tekst naslovljen:  

„Neverovatne mere sigurnosti pred večerašnji meč Crna Gora – Srbija“ 

Čitaoci bi u prvi mah mogli pomisliti da se radi o nesvakidašnjim mjerama, ali u pitanju su mjere koje je ranije saopštila Uprava policije – dakle da se karte mogu kupiti samo uz lična dokumenta.  

„Kako je najavljeno, ulazak na Gradski stadion pod Goricom, bit će dozvoljen isključivo uz važeće ulaznice, a utakmicu će snimiti i policija“, objavio je Alo. 

Podsjetimo, ovo nije prvi meč visokog rizika u Podgorici. Na primjer, 2017. godine je meč između Budućnosti  i Partizana, u kvalifikacijama za Ligu šampiona, takođe bio proglašen za meč izuzetnih bezbjednosnih rizika. 

Zbog svih navedenih činjenica, tekst portala Borba dobija ocjenu manipulisanje činjenicama, a tekst Aloa ocjenu klikbejt. 

Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica. 

Ocjenu “Klikbejt” dobija medijski izvještaj čiji naslov nema uporište u samom tekstu koji slijedi. Ovakvi tekstovi i prilozi imaju cilj da senzacionalističkim naslovom privuku pažnju konzumenta/kinje, obećavajući sadržaj koji zapravo ne postoji i uglavnom se kreiraju iz finansijskog interesa odnosno zbog povećanja čitanosti. 

Edit: 28.3.2023.

Portal Region.alo.rs objavio je ispravku u svom originalnom tekstu, jasno koristeći etički standard profesionalnog postupanja novinara i demantovao prvobitne navode i njima dajemo ocjenu Demantovano. Ocjena “Demantovano” se daje u slučajevima kada medij utvrdi da je sadržaj potpada pod neku od gore opisanih negativnih ocjena koji je objavio ocijenjen nekom od navedenih ocijena i onda ga demantuje na jasan i vidljiv način, u skladu sa principima objave demantija.

In this article