Viralna fotografija Asada nastala u Siriji a ne u Moskvi 

463

Bašar al-Asad, koji je vladao Sirijom skoro 25 godina, napustio je zemlju, a sirijski pobunjenici su preuzeli kontrolu nad Damaskom. 

Prema posljednjim informacijama, donedavni predsjednik Sirije je dobio politički azil u Rusiji, odakle je ranije saopšteno da je Asad napustio funkciju i zemlju posle pregovora sa „drugim učesnicima u oružanom sukobu” i dao uputstva za miran prenos vlasti. 

Po objavljivanju ovih informacija na društvenim mrežama (arhivirano) se pojavila fotografija koja navodno prikazuje Asada sa suprugom u Moskvi.   

“Bashar al-Assad je navodno u Moskvi sa suprugom Asmom. Nekoliko medija je ranije izvještavalo o Assadovom dolasku u Rusiju nakon što je odobrio prijenos vlasti i odstupio s mjesta predsjednika zemlje. 

Jeftine glasine koje su cijeli dan kružile američkim medijima o Assadovoj smrti očito nisu potvrđene. Ovo su prve slike Bashar iz Rusije!”, piše u objavi NTV Patria. 

Fotografija nije aktuelna i dijeli se u pogrešnom kontekstu. 

Obrnuta pretraga fotografija pokazuje da je ovo zapravo skrinšot snimka iz februara prošle godine, kada je al-Asad sa suprugom snimljen nakon snažnog zemljotresa čiji je epicentar bio u blizini granice koja razdvaja južnu Tursku od sjeverne Sirije.  

Na Ju Tjubu je dostupan snimak (arhivirano) na kanalu Syria Stream, još od februara 2023.  

“Sažetak posjete Bašara al-Asada žrtvama zemljotresa u Alepu!”, navedeno je u opisu videa. 

Tadašnji predsjednik Sirije je sa suprugom posjetio univerzitetsku bolnicu u Alepu i obišao preživjele. 

Sličnim tvrdnjama na stranom govornom području bavili su se i fakt-čekeri EuroNews, Maldita, USA Today, Logically Facts

Rusija je dugogodišnji saveznik Sirije, pružajući značajnu vojnu i političku podršku Asadovom režimu, posebno tokom sirijskog građanskog rata, koji je započeo 2011. Godine. 

Stručnjaci kažu da bi pad Asadovog režima predstavljao veliki geopolitički neuspjeh za Kremlj koji je, zajedno s Teheranom, podržavao sirijsku vladu tokom dugogodišnjeg građanskog rata. 

Zbog činjenice da je riječ o staroj fotografiji, te da nije zabilježana u Moskvi objavu sa Fejbuka ocjenujemo ocjenom dezinformacija. 

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

In this article