
Na društvenim mrežama i generalno na internetu posljednjih godina se samo uvećava broj onih koji ne samo da ne žele da se vakcinišu, nego aktivno ubjeđuju druge da to ne čine. I to nije slučaj samo sa vakcinama protiv koronavirusa.
U nedostatku kreativnosti u stvaranju novih obmanjujućih tvrdnji, antivakseri i teoretičari zavjere, često recikliraju pojedine dezinformacije, pokušavajući na taj način da ih aktuelizuju ili stave u drugačiji kontekst.
“WHO je Afrikancima ubrizgao preko 50 milijuna cjepiva protiv velikih boginja i 11. svibnja 1987. u britanskom The Timesu objavljen je članak pod ovim naslovom: “Cjepivo protiv velikih boginja izazvalo je val infekcija virusom AIDS-a.”
Vjerujte znanosti.
Na vlastitu odgovornost”, piše o objavi na Fejsbuku (arhivirano ovdje).

Objavu prati fotografija naslovnice časopisa The Times, objavljena 11. maja 1987. godine, sa naslovom koji, prevedeno sa engleskog jezika, glasi:
Vakcina protiv velikih boginja „pokrenula AIDS virus“
Prikazana naslovnica zaista i jeste objavljena, međutim naučna saznanja opovrgavaju tvrdnje iznijete u članku (arhivirano ovdje), o čemu je naš portal pisao još prije dvije godine.
Kao dokaz za teoriju, tvrdilo se da se u centralnoj Africi, gdje se najviše širila HIV infekcija, najintenzivnije sprovodio program imunizacije. U tvrdnji ključan je slučaj američkog vojnika, koji je razvio AIDS ubrzo nakon što je vakcinisan protiv velikih boginja.
O ovom slučaju pisao je faktčekerski portal FullFact koji u analizi navodi da tvrdnje da je vakcina protiv velikih boginja odgovorna za epidemiju AIDS-a nije dokazana.
To je u izjavi za njihov portal kazao i istoričar epidemije AIDS-a Džodž Severs pojašnjavajući da se ova teorija prvi put pojavila još 1987 godine, kada je možda dobila “neku kulturnu valutu”, ali da je njeno širenje bilo ograničeno dijelom zahvaljujući brzom odgovoru znanstvene zajednice.
“Doslovno sljedeći dan institucije poput Svjetske zdravstvene organizacije i vrlo istaknuti međunarodni naučnici izlaze u javnost i govore da nema apsolutno nikakve istine u ovoj teoriji”, rekao je Severs.
To potvrđuje i činjenica da je nekoliko dana nakon objave članka u The Timesu, časopis New Scientist objavo:
“Svjetska zdravstvena organizacija je opovrgla da je bilo koji od njihovih savjetnika dao takvu izjavu”.
U tekstu se navodi izjava tadašnjeg direktora posebnog programa za AIDS SZO-a Džonatana Mana koji je istakao da je vakcina protiv velikih boginja bila distribuirana u mnogim područjima širom svijeta tokom prethodna dva vijeka (nakon otkrića vakcine 1796.) i da se nikad nije povezivala s bilo kakvim porastom slučajeva neke druge bolesti.
Ovakve tvrdnje opovrgavaju i naučne studije koje su u međuvremenu sprovedene.
Studija objavljena 2018. godine bavila se HIV pozitivnim ljudima u Senegalu koji su primili vakcinu protiv malih boginja. Rezultati studije pokazali su da nije pronađena bilo kakva povezanost, dok odgovor možda leži u istraživanjima koja sugerišu da medicinska ponovna upotreba kontaminiranih igala može biti uzrok širenja HIV-a u Africi.
Zbog svega navedenog objavu ocjenjujemo kao lažnu vijest i reciklaža.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.
Ocjenu “recikLAŽA” dobija medijski sadržaj koji iznova koristi već objavljene informacije bez jasne naznake vremenskog perioda na koji se sadržaj odnosi. Tekst se reciklira u određenom trenutku kako bi se manipulisalo zaključcicima konzumenta medijskog sadržaja.