
Aktuelna administracija predsjednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD), Donalda Trampa, pokrenula je proces preispitivanja rada američke Agencije za međunarodni razvoj (USAID) i način, odnosno opravdanost dodjeljivanja strane pomoći širom svijeta.
Ova odluka je izazvala kampanju “demonizacije” pomenute američke agencije, a u skladu sa tim i plasiranje najrazličitijih tvrdnji o njenom djelovanju, kojima se naš portal već bavio.
Posljednji takav primjer je objava u kojoj se tvrdi da je USAID finansirao da se na naslovnici čuvenog američkog časopisa Tajm nađe ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.
“Ispostavilo se da je USAID platio časopisu Tajm 4 miliona dolara kako bi Zelenski postao ličnost godine”, piše u objavama na Fejsbuku (1, 2) (arhivirano 1, 2).

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski prvi je bio na listi najuticajnijih ljudi 2022. godine u anketi magazina Tajm, a iste godine je izabran (arhivirano) i za ličnost godine.
Međutim, tvrdnja da je Zelenski imenovan za ličnost godine zbog finansijske “pomoći” USAID-a Tajmu nije tačna, jer američka agencija nije uputila finansijsku transakciju pomenutom magazinu u iznosu koji se pominje u objavama.
Zelenski je izabran zbog svoje uloge u vođenju Ukrajine tokom ruske invazije, a Tajm je obrazložio odluku navodeći da je ukrajinski predsjednik “galvanizovao svijet na način koji nismo vidjeli decenijama”.
Pretragom vladinog sajta USASpending.gov (arhivirano) nije moguće potvrditi da je USAID isplatila 4 miliona dolara časopisu Time.
U periodu od početka 2022. ili od početka ruske agresije na Ukrajinu do februara 2025. nije bilo takve isplate u korist Time USA LLC, izdavača časopisa.

Portparol Tajma je u izjavi za AFP (arhivirano) demantovao tvrdnje da je USAID platio tom magazinu kako bi odabrao ukrajinskog predsjednika za “ličnost godine”.
“TIME nije dobio novac od USAID-a, niti bilo koje druge organizacije za izbor Zelenskog za Osobu godine, što isključivo biraju urednici TIME-a,” rekao je portparol.
Ukrajinski Centar za suzbijanje dezinformacija, odnosno radno tijela Savjeta za nacionalnu bezbjednost i odbranu Ukrajine, ukazao je da je tvrdnja plasirana na stranom govornom području u vidu videa, čiji je autor navodno New York Post.
Međutim, video je lažan, naveo je ukrajinski Centar u objavi na platformi Iks (arhivirano).
„Ova informacija je lažna, a video koji kruži društvenim mrežama nije prisutan na zvaničnim platformama New York Post-a. Takvi pokušaji dezinformacija imaju za cilj diskreditaciju predsjednika Volodimira Zelenskog na međunarodnoj sceni.“

Ukrajinski predsjednik se nedavno pominjao i u kontekstu priče da je navodno USAID plaćao poznatim ličnostima milione dolara samo kako bi se sastali sa njim u Ukrajini, što se takođe ispostavilo kao lažna vijest.
Objave ocjenjujemo ocjenom lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.