UN-ov Pakt za budućnost ne oduzima suverenitet državama 

151

Dokument “Pakt za budućnost”, i nakon što su ga države članice Ujedinjenih nacija (UN) usvojile konsenzusom 22. septembra na otvaranju dvodnevnog Samita budućnosti, predmet je raznih teorija. 

Svakako ne nova, ali uporno ponovljena tvrdnja je da potpisivanje UN-ovom Pakta podrazumijeva i oduzimanje suverenitet državama koje su taj dokument ratifikovale. (1, 2, 3) (arhivirano ovdje, ovdje i ovdje) 

“Ujedinjene nacije zahtijevaju od članica zemalja da se odreknu suvereniteta i da prihvate globalnu upravu”  

“Pakt za budućnost’ utire put nacijama da se ‘odreknu suvereniteta’ 

U nizu reakcija na internetu, Pakt za budućnost osuđen je kao utirući put nacijama da se “odreknu nacionalnog suvereniteta” potencijalno nadjačavanjem domaćih zakona.  

“Nečuveni” dokument mogao bi potencijalno osnažiti UN da nametne nove zakone državama članicama, tvrdi online aktivistica Sherri Tenpenny.  

Novinar veteran Kyle Becker smatra Pakt za budućnost znakom da UN poduzima korake za stvaranje “svjetske vlade”. Drugi su tweetali da su “AI i digitalizacija svega KLJUČNI u svemu ovome”, neke su od tvrdnji. 

Pakt za budućnost ne osporava suverenitet država, već ga štiti 

Pakt za budućnost osmišljen je, kako se opisuje na sajtu UN-a, da ciljem preduzimanja konkretnih koraka za odgovor na nove izazove i prilike.   

U draft dokumentu, dostupnom na UN-ovom sajtu, taksativno su navedene planirane akcije, na koje bi članice trebalo da se obavežu.    

I u jednoj od tih tačaka pominje se suverenitet država, ali ne u kontektu koji se manipulativno plasira na društvenim mrežama.  

U tom tekstu, pod tačkom 12, navedeno je: 

“Da bismo ispunili našu temeljnu obavezu da zaštitimo buduće generacije od pošasti rata, moramo poštovati međunarodno pravo, uključujući Povelju, i u potpunosti iskoristiti sve instrumente i mehanizme predviđene Poveljom. Potrebno je intenzivirati upotrebu diplomatije, obavezati se na mirno rješavanje naših sporova, uzdržavati se od prijetnje ili upotrebe sile ili činova agresije, poštovati suverenitet i teritorijalni integritet jedni drugih, podržavati principe političke nezavisnosti i samoopredjeljenja, jačati odgovornost i okončati nekažnjivost. Kako izazovi i rizici po međunarodni mir i bezbjednost postaju sve opasniji, u tradicionalnim i novim oblastima, naši napori moraju pratiti te promjene”. 

Eksperti koji se bave međunarodnim pravom, tumačeći “Pakt za budućnost”, potvrđuju da taj dokument neće na suverenitet država potpisnica. 

Profesorica međunarodnih poslova na Univerzitetu Victoria, Kristin Brandl, objasnila je za AAP Fact check

“Pakt je potpisan da se ponovi i potvrdi predanost država potpisnica UN-a ciljevima na koje su se već obavezali. Svaka država već je potpisala i ratifikovala UN-ovu Povelju kad je postala članica i to se ne mijenja ovim Paktom. Potpisom tada i danas niko ne predaje suverenitet UN-u”.  

Kao što smo u jednom od tekstova ukazali, cilj dokumenta svakako nije stvaranje “globalne vlade”, niti UN ima ingerencije da preuzme suverenitet država koje su ratifikovale Pakt za budućnost. 

Iz tog razloga, objavama dajemo ocjenu teorija zavjere. 

Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza.  

In this article