Na društvenim mrežama se pojavila tvrdnja su Ujedinjene nacije (UN) osudile izraelskog premijera, Benjamina Netanjahua za zločine u Palestini. 

Autor objave je dodao i opasku da će i Srbija, kao i bilo koja druga država u koju doputuje Netanjahu, morati da ga uhapsi. (arhivirano

“UN je osudio Natanjahua za zločine u Palestini. U koju god državu u svijetu dođe moraju ga uhapsiti tako da i Srbi razumiju”, piše u Fejsbuk objavi.

UN nije osudio Netanjahua 

Tvrdnja da je UN osudio izraelskog premijera Benjamina Netanjahua za zločine u Palestini i da ga svaka država mora uhapsiti gdje god da ode nije tačna. 

UN kao organizacija ne donosi odluke o individualnoj krivičnoj odgovornosti, poput onih koje se odnose na ratne zločine ili zločine protiv čovječnosti. Takve odluke donose specijalizovani sudovi, npr. Međunarodni krivični sud (MKS). 

UN može usvojiti rezoluciju koja osuđuje politiku ili postupke država ili njihovih lidera, ali ove rezolucije su često političke prirode i nisu pravno obavezujuće. 

Ova organizacija je usvojile različite, neobavezujuće rezolucije i izjave koje se odnose na sukobe u Palestini i Gazi, uključujući pozive na prekid vatre i humanitarne mjere. Međutim, do sada UN nisu usvojile rezoluciju koja direktno osuđuje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua.  

Međunarodni krivični sud djeluje nezavisno 

Sa druge strane, Međunarodni krivični sud je 21. novembra izdao naloge za hapšenje Netanjahua i bivšeg ministra odbrane, Joava Galanta, kao i za vođu Hamasa Ibrahima al-Masrija zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u sukobu u Pojasu Gaze. 

Međutim, za razliku od tvrdnje sa Fejsbuka, u ovoj pravnoj odluci UN nemaju nikakvu ulogu. 

MKS je stalni međunarodni sud sa sjedištem u Hagu, nadležan za suđenje pojedincima koji su počinili zločine od međunarodnog značaja, kao što su genocidi, ratni zločini i zločini protiv čovječnosti.  

MKS ima svoj pravni temelj u Rimskom statutu iz 1998. godine, koji je stupio na snagu 1. jula 2002. godine i kojem je pristupilo 124 države.  

Sud uživa punu nezavisnost i od država članica i od Ujedinjenih nacija, jer nije slijedio prvobitni predlog da bude osnovan kao organ UN-a. 

Sam MKS ističe da je „nezavisna međunarodna organizacija i nije dio sistema Ujedinjenih nacija“. 

Takođe, UN potvrđuju da je Međunarodni krivični sud pravno nezavisan od Ujedinjenih nacija, za razliku od Međunarodnog suda pravde (ICJ), koji je glavni pravosudni organ UN-a. 

Iako je Međunarodni krivični sud izdao nalog za hapšenje Natanjahua, pojedine države poput SAD-a i Argentine su nedvosmisleno saopštile da neće postupiti po odluci tog Suda. Sa druge strane, neke evropske države kao što je Holandija nisu se direktno izjasnile po ovom pitanju. 

Zbog činjenice da je u objavi iznijeta u potpunosti netačna informacija da je UN nije osudio Natanjahua za zločine u Palestini, objavu ocjenjujemo ocjenom lažna vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article