Ukrajina i UNESCO ne premještaju relikvije u Vatikan

1142

Brojni domaći i regionalni mediji su prenijeli informaciju o “skandaloznom dogovoru” između Ukrajine i agencije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) o premještanju dobara iz Kijevsko-pečerske lavre na Zapad, odnosno u Vatikan.

Ovaj dogovor pojedini portali su okarakterisali kao “monstruozan čin”.

“Mošti iz Kijevske lavre biće poslate u Vatikan: “Monstruozan čin”, glasi naslov teksta objavljenog na portalu ATVBL.rs.

Dok su i drugi, pro-rusko orjentisani mediji poput Sputnik Srbija, Novosti.rs, Happy TV, Politika.rs, Glas Javnosti.rs, Glas srpske, Alo online.ba, In4s.net i Vaseljenska.net takođe pristrasno izvijestili o navodnom dogovoru zvaničnog Kijeva i UNESKO-a.

“NAPAD JERETIKA SE NASTAVLJA”: Mošti iz Kijevske lavre će biti poslate na Zapad – u Vatikan”, jedan je od naslova spomenutih portala.

Ovo je još jedna u nizu tvrdnji o devastaciji imovine Kijevsko-pečerske lavre koja se pokazala kao netačna.

Ministarstvo kulture i informacione politike Ukrajine je 27. juna objavilo saopštenje za javnost u kom demantuju ove navode. Istu objavu je podijelila i ukrajinska nacionalna komisija za UNESCO na zvaničnoj Fejsbuk stranici.

Vršilac dužnosti generalnog direktora rezervata Kijevsko-pečerske lavre, Maksim Ostapenko prokomentarisao je vijest koju su objavile ruske novinske agencije, a zatim prenijeli I drugi strani i regionalni mediji.

On je saopštio da ne postoje takvi planovi u vezi sa Kijevsko-pečerskom lavrom i da su svete mošti Ukrajine na istom mjestu.

„Vlasti čine sve što mogu da zaštite ovaj spomenik, uključujući i od ruskih agresora“, rekao je Maksim Ostapenko.

Na zvaničnom veb sajtu UNESCO-a nije moguće pronaći informacije koje bi potvrdile da je postignut dogovor između te organizacije i Ukrajine da premjeste ikone, mošti i utvari na Zapad, kako se tvrdi u spornim objavama.

Čak je i ruska novinska agencija Tass naknadno objavila da je iz UNESCO-a saopšteno da ova organizacija nije uključena u premještanje moštiju iz Kijevopečerske lavre, uključujući i mošti svetaca.

I gruzijski fakt-čeking portal Myth Detector se bavio ovom temom i utvrdio da su tvrnje neistinite.

Ova tvrdnja je dio narativa o ugroženosti hrišćanskih vrijednosti, između ostalog i imovine, te da Ukrajina namjerava da uništi ruska kulturno-istorijska dobra.

Zbog dokaza koji upućuju da je tvrdnja netačna, objave na ocjenjujemo kao lažnu vijest.

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.

Edit: 11.7.2023.

Portal Novosti.rs objavio je ispravku u svom originalnom tekstu, jasno koristeći etički standard profesionalnog postupanja novinara i demantovao prvobitne navode i njima dajemo ocjenu Demantovano. Ocjena “Demantovano” se daje u slučajevima kada medij utvrdi da je sadržaj potpada pod neku od gore opisanih negativnih ocjena koji je objavio ocijenjen nekom od navedenih ocijena i onda ga demantuje na jasan i vidljiv način, u skladu sa principima objave demantija.

In this article