U Francuskoj ne morate tražiti dozvolu da podignete svoj novac 

46

Inovacije u bankarskom sistemu, prelazak na bezgotovinsko plaćanje, podstiču rasprave o tome, da li su naše finansije bezbjedne. To ide na ruku teoretičarima zavjere, koji nerijetko šire informacije o tome da nam je novac ugrožen.  

Tako društvenim mrežama ponovo kruži tvrdnja da u Francuskoj građani više ne mogu slobodno podizati gotovinu sa svojih računa.  

Prema objavi koja se dijeli na Facebooku (arhivirano ovdje) banka La Banque Postale navodno traži da klijenti „pismeno opravdaju“ svaki pokušaj podizanja iznosa većeg od 1.500 eura. 

“Francuska banka Ma Banque Postale obavijestila je svoje klijente da je za podizanje gotovine iznad 1.500 eura potrebno dostaviti pismeno obrazloženje za namjeravanu upotrebu. 

Drugim riječima: svako ko želi da podigne velike iznose sa svog računa mora to prvo opravdati – i praktično zatražiti dozvolu 

Mnogi to vide kao zabrinjavajuće mešanje u finansijsko samoopredeljenje. Jer ono što se nekada smatralo samorazumljivim pravom – slobodan pristup vlastitom novcu – postaje sve ograničenije., piše između ostalog u objavi.  

A treba li zaista dozvola? 

Francuski dnevnik 20 Minutes još je 2019. godine pisao o uvođenju interne procedure unutar La Banque Postale (arhivirano ovdje) kojom se od klijenata traži da obrazlože razlog za podizanje gotovine iznad 1.000 –1.500 eura.  

Međutim, nije riječ o zakonu ili državnoj odluci, već o mjeri banke, sprovedenoj radi usklađivanja sa zakonima o borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma, što je potvrđeno i u zvaničnom reagovanju banke. 

„Za veće ili neuobičajene isplate, podrška klijentu podrazumijeva da ga pitamo za šta će sredstva biti upotrijebljena, ali nije potrebno tražiti dokaz o tome”, navodi se u odgovoru banke na X-u (arhivirano ovdje). 

Drugim riječima – klijent može podići svoj novac, ali će biti upitan za svrhu podizanja većih iznosa. 

Objašnjenja poput kupovine polovnog automobila, renoviranja stana ili poklona za vjenčanje u većini slučajeva su sasvim dovoljna. Dakle, ne radi se o traženju „dozvole“, kako se tvrdi u objavi, već o standardnoj proceduri provjere. 

Regulatorni okvir na koji se banka poziva donijet je još 2009. godine (arhivirano ovdje). On obavezuje finansijske institucije da posebno motre na neuobičajene ili velike transakcije, kako bi spriječile moguće zloupotrebe sistema. Takve prakse nijesu specifične samo za Francusku – slične procedure postoje u većini zemalja članica EU, kao i u Crnoj Gori. 

Dakle, niko u Francuskoj nije izgubio pravo da podigne svoj novac. Banka La Banque Postale traži obrazloženje za veće iznose – ali to je dio regulatorne prakse, a ne uvod u „finansijski totalitarizam“.  

 Zato objavu ovog Facebook korisnika ocjenjujemo kao dezinformaciju. 

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

Takođe, zbog tvrdnji o miješanju u “finansijsko samoopredjeljenje” i ograničavanja pristupa novcu ova objava dobija i ocjenu – teorija zavjere. 
 
Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza. 

In this article