Trudnica preminula, humanitarnu pomoć primila druga osoba

2464
trudnica-ukrajina-lazna-vijest

Proruski propagandisti ne odustaju od širenja dezinformacija u vezi sa granatiranjem bolnice u ukrajinskom gradu Mariupolju, pa se nakon tvrdnji da je to bombardovanje lažirano, te da je povrijeđena trudnica zapravo našminkana glumice, sada širi novi krug neistina. “Žena koja je prošle nedelje “umrla” u porodilištu usljed vojnih dejstava u Mariupolju i čija je slika obišla sve zapadne medije, danas je uzimala rusku humanitarnu pomoć u Mariupolju”, navodi se u Facebook objavi koju prati video snimak na kojem se vidi više osoba koje uzimaju hljeb i vodu.

Informaciju o smrti trudnice, kao i njene bebe, nakon ruskog bombardovanja objavila je agencija Associated Press, a prenijeli su je brojni domaći mediji. AP je izvijestio da u haosu nakon napada ljekari nijesu stigli saznati ime trudnice, ali da su njeni suprug i otac ipak došli po tijelo.

Trudnica čija je fotografija obišla svijet preminula je 15. marta; Foto: AP

U objavi na Twitteru uz isti video snimak je dodata i fotografija žene koja navodno svjedoči da je to ista osoba koja je uslikana ispred bolnice u Mariupolju. To su, međutim, dvije različite osobe, što se može lako opovrgnuti fotografijama visoke rezolucije.

Žena sa fotografije (priložene uz snimak) je zaista iz Mariupolja i zove se Marijana Višegirska, nakon što je preživjela napad rodila je kćerku, a potom i govorila za Gardijan

Istinomer.rs navodi da je ova dezinformacija potekla sa Telegram kanala Intel Slava Z, a analizom crta lica i boje očiju djevojke iz spornog videa, došli su do zaključka da ona nije Marijana Višegirska.

Trudnica koja je povrijeđena u bombardovanju Mariupolja i žena sa obmanjujućeg video snimka; Foto: Printscreen/Istinomer.rs

Dakle, iz navedenog je jasno da su tvrdnje o navodnoj lažiranoj smrti trudnice neutemeljene imajući u vidu da postoje izvještaji kredibilnih medija o njenoj smrti. Dodatno, očigledno je i da je na obmanjujućem snimku druga osoba.

Zbog toga, ova objava dobija ocjenu lažna vijest.

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.

In this article