
Papa Franjo je sahranjen u subotu, 26. aprila u bazilici Svete Marije Velike u Rimu.
Nekoliko dana prije ovog događaja, na Fejsbuku je objavljen video (1,2) (arhivirano) u kojem se vide osobe koje hodaju sa crnim kapuljačama, uz opis koji upućuje da se radi o ritualnoj sahrani pape.
“Da li vam ovo više liči na satanistički ritual nego na sahranu pape”, piše u jednoj objavi.
“Satanistički rituali se više ne kriju nego otvoreno predstavljaju masama kao nešto što će vrlo brzo da usvoje širom sveta i postati novonormalno i tradicionalno”, navodi se u drugoj.

Video sa navodne „satanističke sahrane“ pape Franja zapravo prikazuje vjersku procesiju koja je dio tradicije u Španiji i nema nikakve veze ni sa Vatikanom, ni sa satanizmom.
Kao što smo prethodno naveli – snimci su počeli da se dijele nekoliko dana prije nego što je papa Franjo sahranjen.
A španski fakt-čeking portal Newtral ukazao je (arhivirano) da video pokazuje obilježavanje procesije tokom Velike nedjelje u španskom gradu Kartagena.
Kako izgleda tradicionalna vjerska ceremonija u Španiji?
Procesija tokom Velike nedjelje (arhivirano) je svečana povorka koja se kreće ulicama grada, a kojom vjernici simbolično prate Hristov put stradanja — od ulaska u Jerusalim, preko muke i raspeća, do vaskrsenja.
Ovo se posebno slavi u Španiji, ali i u drugim katoličkim zemljama. U procesijama učestvuju članovi udruženja, tkz. nazarećani, svještenici, horovi, ponekad čak i cijeli grad.
Na snimku se upravo vide nazarećani (arhivirano), odnosno pristalice hrišćanske vjere i članovi vjerskih udruženja, obučeni u bijele tunike, sa crvenim pojasima, crnim plaštevima i šiljatim kapama, tkz. capirote na španskom koje im pokrivaju lice.
Newtral je analizirao kadrove i došao do zaključka da se na pojasima osoba koje se kreću nalazi obrnuti krst, a na plaštevima figure pijetlova.
“Ovakva simbolika je dio tradicije udruženja California, posebno čete Pokajanja Svetog Petra, koja učestvuje u procesijama tokom Velike nedjelje.
Zvanična stranica Udruženja Svetog Petra Apostola, koje pripada pomenutom udruženju, potvrđuje da snimci prikazuju (arhivirano) izlazak čete iz crkve Santa María de Gracia u Kartageni, tokom procesije na Veliku srijedu”.
Predstavnici Udruženja Svetog Petra Apostola razjasnili da:
“Viralni snimci prikazuju izlazak pomenute čete iz crkve Santa María de Gracia tokom procesija za Veliku nedjelju u Kartageni“.
Samim tim, snimci nemaju nikakve veze ni sa pogrebom pape Franje, niti sa bilo kakvim „satanističkim ritualom“.
Takođe, fotografije unutrašnjosti crkve (arhivirano) objavljene na internet stranici tog vjerskog objekta poklapaju se sa izgledom prostora prikazanog na snimku.
Simboli ukazuju da se na snimku pojavljuju nazarećani
Osim što su simboli izvezeni na pojasima i plaštevima, jedan od nazarećana u analiziranom videu nosi i veliki drveni obrnuti krst.
Vjernici nose svijeće, krstove ili hodaju bosi tokom Velike nedjelje u znak pokajanja.
Velika nedjelja, odnosno na španskom Semana Santa je najvažniji dio godine za hrišćane, jer obilježava poslednje dane Isusovog života – Nedjelja Cvjetnica (ulazak u Jerusalim), Veliki četvrtak (Tajna večera), Veliki petak (raspeće), Velika subota (tišina groba), i Vaskrs (Uskrsnuće).
“Obrnuti krst (koji se pojavljuje u videu) odnosi se na način na koji je, prema hrišćanskoj tradiciji, umro apostol Petar — razapet glavom nadolje”.
Sličnim tvrdnjama su se bavile i kolege iz Faktografa.
Činjenica je da je video, podijeljen na Fejsbuku, nastao kao dio tradicionalne vjerske ceremonije i nema nikakve veze sa navodima o satanizmu ili sahranom pape Franja.
Iz tog razloga, objave ocjenjujemo ocjenom – lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.