Plava boja i laseri za novu/staru teoriju zavjere o namjernom izazivanju požara  

84

Američku državu Havaji prošle godine je zadesio katastrofalni požar koji je prema zvaničnim izvještajima proglašen za  peti najsmrtonosniji požar u američkoj istoriji. Ovu tragediju su teoretičari zavjere iskoristili da plasiraju neistinite tvrdnje da su korišćene neke vrste lasera kako bi se izazvali požari, a koji navodno zaobilaze objekte plave boje o čemu smo prošle godine u septembru pisali

Sada, skoro godinu dana nakon ovog slučaja opet se na društvenim mrežama šire iste tvrdnje o plavoj boji. 

U Fejsbuk objavi (arhivirano ovdje) se navodi: 

“Laser ne reaguje na plavu boju! Zato je ostalo čitavo na Havajima samo ono što je bilo plave boje, sucobrani, poneki auto, itd…” 

Uz ovu objavu podijeljen je i montirani video snimak  u kome se pojašnjava “da laser ne reaguje na plavu boju”, a potom se u videu daju snimci sa prošlogodišnjeg požaja na Havajima uz poruku “ciljano lasersko paljenje Havaja” 

Ove tvrdnje su apsolutno neutemeljene što su pojasnili i stručnjaci za AFP. 

Iain Boid, stručnjak za oružje usmjerene energije na Univerzitetu u Koloradu, rekao je za AFP, da laseri visoke energije mogu različito komunicirati sa određenim materijalima, slično kao što crna majica može biti topliji na suncu od bijele. 

„ Ali ideja da se takvo oružje koristi na Havajima da bi se posebno poštedeli plavi predmeti je „zaista luda“. Ako u laserskom zraku ima dovoljno energije da izazove veliku vatru, onda će progoreti materijal bez obzira na boju“, pojasnio je Boid. 

U istom tekstu Arnaud Truve, predsjednik Odjeljenja za inženjerstvo zaštite od požara na Univerzitetu Merilend, rekao je da „nije neuobičajeno pronaći predmete, čitave strukture ili gomile vegetacije koji su ostali neoštećeni“ u požaru. 

„Postoji dovoljno varijabilnosti u uslovima izloženosti gorivnih elemenata vatri i njihovom odgovoru da se objasni povremeno odsustvo oštećenja. Kuće i drugi objekti ponekad mogu da pobjegnu relativno neoštećeni zbog udaljenosti od drugih izvora goriva, što ograničava njihovu izloženost plamenu i letećem vrelom žaru. Sposobnost strukture da izdrži visoke temperature takođe igra ulog“, rekao je sagovornik AFP-a.  

Da niko ne može da izazove požar i spali samo određene boje, rekao je prošle godine za PolitiFact Skot Savić, viši inženjer u RAND Corp, istraživačkom centru za globalnu politiku. 

„Iako različito obojeni predmeti variraju u stepenu u kome apsorbuju različite talasne dužine svjetlosti…niko ne bi mogao da pokrene šumski požar sa planom da spali samo određene boje”, rekao je Savić. 

Pojasnio je i da ukoliko je neko želio da pokrene požar, čak i sipanje tečnosti za upaljač na suvo lišće bi imalo više smisla nego korišćenje lasera i oružja usmjerene energije. 

Zbog svega navedenog ovu objavu ocjenjujemo kao teoriju zavjere.  

Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza. 

In this article