Teoretičari zavjere vidjeli “dublerku” Melanije Tramp u izbornom štabu  

163

Na društvenim mrežama se proširila tvrdnja da Melanije Tramp nije bila sa svojim suprugom, Donaldom Trampom, u toku izbornog dana, već da ga je pratila njena dvojnica. 

Ova tvrdnja, potekla iz SAD-a, proširila se i na naše govorno područje. Više korisnika je podijelilo snimke i fotografije pojavljivanja Trampa i njegove supruge u izbornom štabu, navodeći da više detalja pokazuju da to nije “prava” Melanija Tramp. (1, 2) (arhivirano

“Laž je nova istina. Oko lažne Melanije koja je na dan izbora pratila Trampa nijesu se čak ni potrudili, briga ih. Metnuli joj naočare i to je to, vodaju je cijeli dan tako. Niti je ovo Melanijina frizura, niti je Melanija ikad bila ovoliko nasmijana u suprugovoj pratnji, uvijek kisela. Samo je haljina Melanijina, a mediji su već primjetili da stvarna Melanija ne bi nikad obukla istu haljinu dva puta. A i Tramp neveseo”, jedan je od komentara na Fejsbuku. 

Iako teoretičari pokušavaju da poture dokaze da se na snimku vidi Malanijina dvojnica, jer nosi u zatvorenom prostoru naočare, ima navodno drugačiju frizuru i neuobičajno je vedra, brojne činjenice pobijaju ovu tvrdnju. 

Melanije Tramp je snimljena, zajedno sa Donaldom Trampom, neposredno nakon procedure glasanja u istoj odjevnoj kombinaciji. 

Rojters je objavio snimak glasačkog mjesta na kojem je Tramp sa suprugom izvršio građansku dužnost, a zatim dao i izjavu za medije. 

U opisu tog videa stoji:  

“Uživo: Donald Tramp i Melanija Tramp glasaju u Palm Biču” 

I drugi mediji su takođe objavili fotografije i snimke tada predsjedničkog kandidatata nakon glasanja, potpisujući i identifikujući njegovu suprugu Melaniju Tramp. 

Na osnovu fotografija iz javno dostupnih arhiva, koje su zabilježile Melaniju iz bližeg ugla, jasno je da je tvrdnja o njenoj dvojnici besmislena. 

Naročito ako uzmemo u obzir što su te iste fotografije i snimci nastali neposredno nakon što su Donald i Melanija Tramp glasali.  

Birači koji lično glasaju na Floridi moraju da pokažu identifikaciju, potpišu izjavu o identitetu ili glasaju putem privremenog glasačkog listića ako nemaju identifikaciju. Svako ko bi se pretvarao da je Melanija na biračkom mjestu kršio bi izborna pravila, što bi svakako bilo propraćeno u medijima i u javnosti. 

Istim tvrdnjama su se bavili i američki fakt-čekeri PolitiFact, Snopes, USA Today, kao i kolege iz regiona Istinomer i Raskrinkavanje.ba

Zbog svega navedenog, objavu ocjenjujemo ocjenom dezinformacija i teorija zavjere. 
 
Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza. 

In this article