Ne stišavaju se dezinformacije vezane za virus majmunskih boginja (mpox). Nova teorija je da je Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) naredila vladama da se spreme za novi lokdaun.  

U nekoliko objava koje kruže internetom, navodi se: (1, 2, 3) (arhivirano: 1, 2, 3

WHO naredio vladama da se pripremi za ‘Mega zaključavanja’ zbog ‘smrtonosnog soja majmunskih boginja. 

Kako bi izbijanje majmunskih boginja postalo naslovnica, WHO je čak uputio poziv vladama da se pripreme za “mega-zaključavanja” zbog navodno smrtonosnog soja virusa MPOX. 

Ova informacija potekla je sa jednog od najpopularnijih sajtova za dezinormacije na planeti – The people’s voice, koji je dao isti naslov, koji se spominje u spornim objavama. Međutim, pregledom tog teksta, “mega zaključavanje” se ne pominje ni u jednom redu.  

Na drugoj strani, mediji i fekt-čekeri kao što su USA Today i Politifact potražili su odgovore direktno iz SZO-a. Portparol te organizacije, Tarik Jašarević, poručuje:  

“SZO ne može i nije naredila vladama da se pripreme za ‘mega zaključavanje’ ili bilo kakvu vrstu zaključavanja zbog mpox-a.” 

U tekstu USA Today-a dalje se ističeda je Jašarević dodao:  

“U širem smislu, SZO nema ovlašćenja da izdaje naređenje vladama širom svijeta, rekao je Jašarević i dodao da je njena uloga kao naučne i tehničke organizacije da savjetuje i podržava svoje 194 zemlje članice. Dok SZO izdaje preporuke za javno zdravlje, svaka članica ima mogućnost da donosi sopstvene odluke, rekao je on.” 

Podsjetimo, SZO je proglasila epidemiju majmunskih boginja (mpox) globalnom zdravstvenom krizom. To je drugi put u dvije godine da SZO proglašava globalnu zdravstvenu krizu zbog mpox-a, koji sada ima i novi soj. Virus se pojavio u 13 afričkih zemalja, a najteža situacija je u Kongu.   

Virus se prenosi bliskim kontaktom, a jedina zaštita je vakcina. Samo u DR Kongu od početka godine zaraženo je više od 13 hiljada ljudi, od čega je 450 preminulih, prenosi BBC

Zbog svega navedenog, sporne objave dobijaju ocjenu – lažna vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article