Svjedočenje snajperiste o napadu na Trampa je lažno 

297

Američke vlasti rade na utvrđivanju motiva pokušaja ubistva predsjedničkog kandidata Donalda Trampa. Za to vrijeme, pojedinci razvijaju svoje verzije događaja i okolnosti pod kojima se dogodio incident. 

Posljednjih dana se dijeli navodna izjava snajperiste Tajne službe koji je svjedočio tom događaju.  

Više korisnika Fejsbuka je podijelilo fotografiju snajperiste, uz skrinšot izjave na engleskom, koja je u tekstu objave prevedena: (1, 2, 3, 4, 5

“Moje ime je Jonathan Willis. Ja sam časnik na poznatoj fotografiji dvojice snajperista na krovu na Trumpovom skupu. Došao sam da obavijestim javnost da sam najmanje 3 minute držao ubojicu na nišanu, ali je šef tajne službe odbio dati nalog za izvođenje počinitelja. Vrh me je 100% spriječio da ubijem ubojicu prije nego što je pucao u predsjednika Trumpa”.

Navodno svjedočenje snajperiste Tajne službe potiče od komentara objavljenog na anonimnom internet forumu 4chan. 

Prema podacima do kojih su došli strani fakt-čekeri, na tom forumu je nalog pod korisničkim imenom „z9kiK4hk“ ostavio komentar 14. juna, tvrdeći da je „Džonatan Vilis“, snajperista koji je bio prisutan tokom napada na Trampa istog dana u Pensilvaniji. 

Njegovo svjedočenje o tome šta se desilo tokom predizbornog skupa u Pensilvaniji jedna je od četiri objave na forumu 4chan koje su objavljene sa tog naloga, a zanimljivo je da svi komentari datiraju od 14. jula. 

U drugom komentaru, navodni snajperista je naveo da je dobio otkaz nakon što se oglušio o naređenje i pucao Trampovog napadača. 

Portparol Tajne službe, Nejtan Hering je u izjavi za PolitiFact rekao da je tvrdnja „Džonatana Vilisa” lažna i da u američkoj Tajnoj službi ne radi osoba sa tim identitetom.  

„Ne postoji službenik američke tajne službe pod tim imenom“, rekao je Hering. Takođe je rekao da su netačne tvrdnje da je snajperista Tajne službe otpušten zbog pucanja na Kruksa, napadača koji je ranio predsjedničkog kandidata Trampa”, navedeno je, između ostalog u analizi PolitiFact-a. 

Portparol Tajne službe je kazao i da ne može da razgovara o specifičnostima komunikacije agencije ili detaljima istrage koja je u toku, ali da je objava lažna. 

On je rekao da su snajperisti obučeni da djeluju kad god opaze prijetnju i da ne čekaju instrukcije kako bi neutralisali osumnjičenog, prenio je Time

Uz objave je podijeljena i fotografija koja prikazuje dvojicu snajperista na krovu. 

Fotografiju je zabilježio fotograf AP-a, Gene J. Puskar. PolitiFact je uputio pitanje AP-u, da li imaju detaljnije informacije o identitetu snajperista na fotografiji, međutim nisu dobili povratnu informaciju. 

Upravo primjer poput komentara na nekom anonimnom forumu pokazuje koliki prostor internet može omogućiti dezinformacijama, posebno u kriznim situacija i trenucima kada još uvijek nijesu poznate zvanične informacije o određenom događaju.  

Objave u kojima se tvrdi da je snajperista zapazio Trampovog napadača, ali da mu je naređeno da ne puca, te da je to i sam izjavio – ocjenjujemo ocjenom lažna vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article