Brojne evropske države imaju vjersku nastavu u javnim školama. Šta djeca uče i da li je religiji mjesto u školama neka su od pitanja oko kojih se često vodi polemika u javnom prostoru.
Prema tvrdnjama korisnika Fejsbuka (arhivirano) Švedska je država koja se odredila prema ovom pitanju i to na način što je zabranila sve vjerske škole, osim jevrejskih.
“Švedska je zabranila sve vjerske škole ali ne i židovske. Što se događa u kršćanskim europskim zemljama?”, piše u objavi, koju čini i skrinšot teksta britanskog Dejli mejla kao dokaz za ove tvrdnje.
Prije svega, riječ je članku koji potiče još iz 2018. godine i nikako ne može biti aktuelan za tvrdnje koje se iznose u aktuelnom kontekstu.
Tačno je da je švedska Socijaldemokratska stranka predložila zabranu besplatnih vjerskih škola uoči izbora 2018. godine, uz obrazloženje da je cilj borba protiv segregacije i guranja učenika u odvojene zajednice. Socijaldemokrate su smatrale da vjerske škole, posebno one koje primaju finansijsku podršku od države, doprinose društvenoj podjeli, umjesto integraciji. O tome su izvijestili i domaći mediji.
Tadašnji ministar za socijalnu sigurnost, Ardalan Shekarabi je izjavio da će jevrejska zajednica biti izuzeta iz ovog prijedloga, jer su manjina u Švedskoj.
“Za manjine koje imamo u Švedskoj postoje posebna pravila. Jevrejska manjina je zaštićena tim zakonodavstvom i to znači da će moći da održi svoju strukturu posebnim obrazovanjem”, prenijeli su švedski mediji Šekarabijevu izjavu, izvještavajući o prijedlogu Socijaldemokratske stranke.
Ipak, ovaj prijedlog je ostao “zaglavljen” u javnom diskursu.
Portparol švedskog Ministarstva obrazovanja pojasnio je u izjavi za Rojters (arhivirano) u decembru ove godine da Socijaldemokratska stranka nije uspjela da podnese prijedlog parlamentu dok je bila na vlasti u periodu od od 2019. do 2021. godine, tokom mandata premijera Švedske i predsjednika te partije, Stefana Lofvena.
Naredni prijedlog koji se odnosio na ovu temu bio je nacrt zakona o pooštravanju regulativa u vezi besplatnih vjerskih škola. Nacrt je odobren u parlamentu u junu 2022. godine, a ima za cilj povećanje nadzora nad onima koji žele da vode besplatne vjerske škole.
Ovaj zakon koji pooštrava regulative za besplatne vjerske škole ne predviđa izuzetke za jevrejske zajednice. Zakon se odnosi na sve vjerske škole u Švedskoj, bez obzira na religijsku pripadnost.
Kako Rojters objašnjava u svojoj analizi, švedske besplatne škole funkcionišu nezavisno od države, na primjer pod upravom fondacija, privatnih lica ili vjerskih zajednica, ali i dalje primaju državna sredstva i prate isti nastavni plan kao i opštinske škole.
Da sumiramo, zakon koji je Švedska usvojila 2022. godine nije zabranio vjerske škole, već je značajno pooštrio pravila za njihovo otvaranje i rad, sa ciljem da se osigura transparentnost, smanji segregacija i obezbijedi pridržavanje švedskog obrazovnog sistema.
Zbog svega navedenog, objavi dajemo ocjenu dezinformacija.
Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.