Svastiku iz Indije „preselili“ u Šušanj i novi kontekst

6234
susanj-svastika-lazna-vijest

Osnovno poznavanje fotošopa, „kreativni“ opisi i, naravno, društvene mreže idealna su kombinacija za stvaranje različitih dezinformacija, bilo da su u pitanju bezazlene šale ili kreiranje lažnog sadržaja za postizanje unaprijed osmišljenih ciljeva. Ni barski Šušanj nije ostao imun.

„CG Šušanj”

Komentar ispod… ‘Jel grejanje na gas?’“ – opis je koji zajedno sa fotografijom kuće na kojoj se nalazi ogromna svastika čini objavu koja je podijeljena na Facebooku.

Na fotografiji nije jasno nazrijeti Šušanj, ali se vidi naziv „Villa Adolfo“.

Međutim, ovaj se objekat ne nalazi u Crnoj Gori, već u Indiji i nosi drugačiji naziv.
Simbol svastike ili kukasti krst nalazi se u istoriji veoma dugo. Ovaj simbol se upotrebljavao 5.000 godina prije nego što ga je Adolf Hitler “prisvojio” i postavio kao simbol Nacističke partije.

Pravo značenje svastike je dobra sreća ili mir, odnosno blagostanje, a simbol se prvi put koristio u neolitskoj Evroaziji, vjeruje se, kako bi se predstavilo kretanje Sunca.

Danas se ovaj simbol u hinduizmu, budizmu, đainizmu i odinizmu smatra svetim. Simbol krasi prostorije hramova i kuća širom Indije i Indonezije – što je slučaj i sa kućom koja je predmet ove analize.

Dakle, zbog obmanjivanja potencijalnih čitalaca i navođenja na zaključak da u Crnoj Gori postoji objekat koji veliča nacizam, iako postoje dokazi koji nedvosmisleno potvrđuju da je on u Indiji, te da svastika kao simbol označava nešto drugo, ovaj sadržaj ocjenjujemo kao lažnu vijest.

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.

In this article