
U avgustu prošle godine u Velikoj Britaniji izbili su veliki neredi (arhivirano: ovdje) nakon ubistva tri djevojčice u Sautportu. Premijer Kir Starmer tada je rekao (arhivirano: ovdje) da će zavladati red i da će zajednice biti sigurne. Vatru u tom slučaju potpirile su lažne vijesti (arhivirano: ovdje) da je ubica imigrant, koji je u zemlju stigao godinu ranije.
Osam mjeseci kasnije, na Fejsbuku se pojavio video u kojem Starmer govori, a koji je izvučen iz konteksta, i o kojem se kaže: (arhivirano: ovdje)
Keir Starmer se hvali s više od 400 uhićenja zbog komentara na društvenim mrežama, misleći da je on dobar čovjek za zatvaranje slobode govora.
Starmer se nije hvalio hapšenjem 400 lica zbog komentara na društvenim mrežama, niti se radi o suzbijanju slobode govora. Njegova izjava iz istog videa u cjelosti glasi:
“U više navrata sam jasno stavio do znanja da će oni koji su uključeni osjetiti punu snagu zakona. Tako smo se usaglasili, prošli smo kroz neke brojke… Preko 400 ljudi je sada uhapšeno, 100 je optuženo, neki u vezi sa aktivnostima onlajn i jedan broj njih je već na sudu. I sada očekujem suštinske kazne prije kraja ove nedjelje. To bi trebalo da pošalje veoma snažnu poruku svima koji su uključeni, bilo direktno ili onlajn, da će vjerovatno biti procesuirani u roku od nedjelju dana i da niko, ali niko ne bi trebalo da bude uključen u ove nerede.”
U jeku nereda prošle godine širile su se brojne dezinformacije. Raskrinkavanje je tada, između ostalog, pisalo da Starmer ne uvodi cenzuru, već da je rekao da zakon važi i onlajn i oflajn, kao i da će velike platforme morati da odgovaraju jer su dozvolile širenje lažnih vijesti i mržnje.
Kako prošle godine, tako ni ovog puta, britanski premijer nije govorio o suzbijanju slobode govora, niti o cenzuri, pa zbog svega navedenog, sporna objava dobija ocjenu – manipulisanje činjenicama.
Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica.