Stari video prikazuje kako Netanjahu trči na glasanje a ne u bunker

326

Na nebu iznad Tel Aviva 1. oktobra bili su vidljivi brojni projektili. Iran je napao Izrael, sveteći se zbog ubistva vođe Hezbolaha, grupe koju Iran podržava u Libanu.  

Napad se dogodio nakon najave Izraela da otpočinje kopnenu ofanzivu protiv Hezbolaha, a izvještavajući o ovome regionalni portali Alo (arhivirano) i Atv Banja Luka (arhivirano) su objavili i da je izraelski premijer Benjamin Netanjahu snimljen kako bježi.  

“NETANJAHU BEŽI? Snimljen premijer Izraela”, naslov je portala Alo. 

Isti video podijelili su i korisnici društvenih mreža Fejsbuk (arhivirano) i Iks (arhivirano). 

“Netanjahu bezi u podzemno skloniste kada je zapoceo iranski napad na Izrael”, piše u jednoj od objava.

Obrnuta pretraga skrinšota iz videa pokazuje da nije aktuelan, već da datira od decembra 2021. godine. 

I sam Netanjahu je podijelio snimak na nekadašnjem Tviteru, sada društvenoj mreži Iks, uz opis:  

„Uvijek sam ponosan što trčim za tebe. Snimljeno prije pola sata u Knesetu”. 

Prema medijskim objavama iz tog perioda, Natanjahu je žurio na izglasavanje zakona u izraelskom parlamentu, Knesetu. 

Povodom najnovijih objava na mrežama i u medijima reagovala je i Kancelarija izraelskog premijera. 

„Ovo je stari snimak iz Kneseta, gdje on žuri da glasa za zakon”, kazali su u izjavi za Rojters. 

U vrijeme iranskog napada na Izrael, Netanjahu je bio na bezbjednosnom sastanku u bunkeru, lociranom u planinama Jerusalima, prenose izraelski mediji

Zbog svega navedenog, objave ocjenjujemo ocjenom lažna vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

Edit: 18.11.2024.

Portal Atv Banja Luka objavio je ispravku u svom origanalnom tekstu, jasno koristeći etički standard profesionalnog postupanja novinara i demantovao prvobitne navode i njima dajemo ocjenu Demantovano. Ocjena “Demantovano” se daje u slučajevima kada medij utvrdi da je sadržaj potpada pod neku od gore opisanih negativnih ocjena koji je objavio ocijenjen nekom od navedenih ocijena i onda ga demantuje na jasan i vidljiv način, u skladu sa principima objave demantija.

Portal Alo objavio je ispravku u svom origanalnom tekstu, jasno koristeći etički standard profesionalnog postupanja novinara i demantovao prvobitne navode i njima dajemo ocjenu Demantovano. Ocjena “Demantovano” se daje u slučajevima kada medij utvrdi da je sadržaj potpada pod neku od gore opisanih negativnih ocjena koji je objavio ocijenjen nekom od navedenih ocijena i onda ga demantuje na jasan i vidljiv način, u skladu sa principima objave demantija.

In this article