Stare manipulacije za novi kontekst: Vakcinacija Kamale Haris nije lažirana

337

U moru različitih neprovjerenih tvrdnji i dezinformacija koje posljednjih godina imaju tendenciju da se ponavljaju, posebno se izdvajaju one koje targetiraju različite vrste vakcina. 

Da dežurni teoretičari zavjere nisu posustali u svojim naumima da nas ubijede da smo prevareni, a da su nas svjetski lideri ubijedili da se vakcinišemo, izvodeći “šou” za širu masu i fingirajući vakcinaciju pokazuje i sljedeći primjer.  

U jednom postu na Fejsbuku (arhivirano ovdje) objavljen je video u kojem se pojavljuje kandidatkinja za predsjednicu Sjedinjenih Američkih Država (SAD), Kamala Haris, uz komentar: 

“Ako je cjepivo bitno, zašto se cijepila lažno?”.

Tvrdnja da se Kamala Haris “lažno vakcinisala” nije tačna i već neko vrijeme opstaje na internetu, a preizborna kampanja u Americi poslužila je kao povod da se ona reciklira. 

Na početku videa vidi se kako medicinska sestra daje vakcinu Kamali Haris, nakon čega se uvećava kadar, fokusirajući se na ruku medicinske sestre, koja vraća plastični poklopac na iglu koja se savija, koristeći se rukohvatom fotelje na kojoj Haris sjedi. 

Ovo je navodno dokaz da Harison nije ni primila vakcinu. 

Video podijeljen na Fejsbuku izuzetno je lošeg kvaliteta, zbog čega se ne vide jasno djelovi šprica. 

Šta se zapravo dogodilo, razjasnili su strani fakt-čekeri Rojtersa, italijanske platforme Open Online, The Observers još prije par godina.  

Originalni snimak prikazuje Harris u trenutku kada prima vakcinu kompanije Moderna zabilježen je 29. decembra 2020. godine, a pored toga dostupno je i njeno javno obraćanje tim povodom. 

Pregledom videa u boljoj rezoluciji, jasno se vidi da je igla na špricu sastavljena sa poklopcem, a Open Online je za potrebe svoje analize i vizuelno obilježio djelove vakcine na skrinšotu videa.  

“Igla je obilježena zelenom bojom, sklopivi element vakcine ljubičastom, a čep žutom bojom”, navodi Open Online u svojoj analizi.

Izvor: www.open.online.com 

U videu podijeljenom na Fejsbuku uvećan je trenutak koji prikazuje medicinsku sestru koja, nakon vakcinacije, jednom rukom koristeći se rukohvatom fotelje, pokušava da sklopiti zaštitni mehanizam šprice.  

Zaštitni mehanizma na špricama nije nikakav novitet, a postojao je i prije kovid vakcina. 

Njegova svrha je da zaštiti medicinske radnike koji vakcinišu ljude, odnosno daju injekcije. 

U upotrebu je uveden sklopivi dio šprica, koji sprječava kontakt medicinskih radnika sa iglom, što im omogućava da je jednostavno i bezbjedno zatvore nakon vakcinacije. 

Kadar koji je u videu na Fejsbuku protumačen kao da medicinska sestra nije ni dala vakcinu Kamali Haris, jer je prislonila špric o rukohvat fotelje zapravo prikazuje trenutak kada je sklopila zaštitni dio šprica. 

Istim tvrdnjama su se nadavno bavile i kolege iz Bosne Raskrinkavanje.ba

S obzirom na to da je jasno da Hamala Haris jeste primila vakcinu, ovu objavu ocijenili smo kao lažnu vijest i teoriju zavjere. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza.  

In this article