Stara zakletva na vjernost britanskom kralju ne znači da je Kanada kolonija 

130

Novi premijer Kanade, Mark Karni, položio je zakletvu sredinom marta ove godine.  

Video sa tog događaja podijeljen je na Fejsbuku (arhivirano), uz tvrdnju da Kanada nije nezavisna država, već da pripada Velikoj Britaniji. 

“Zapamtite, Kanada nije suverena zemlja, Kanada pripada Velikoj Britaniji. 

Mark Carney, zvanično je položio zakletvu kao premijer Kanade nakon što se zakleo na vjernost i poslušnost kralju Engleske, njegovoj porodici i nasljednicima. Tramp želi oduzeti Kanadu Britaniji i pripojiti je Americi. Sva ta priča kanadskih političara kako odbijaju pripojiti se Americi, samo je obična predstava. Njih niko ništa i ne pita. Oni su u vlasništvu Kraljevstva Velike Britanije. Također, Grenland je u vlasništvu Kraljevine Danske. Tramp je uništio europske Kraljevine i sada im oduzima teritorije”, piše u objavi. 

Iako je istorijski povezana s Velikom Britanijom, Kanada je suverena država koja ima sopstvenu vladu, zakone, vojsku i međunarodni status.  

Kanada je postepeno prešla put od britanske kolonije do potpuno nezavisne države. 

Prvi korak na tom putu bio je usvajanje britanskog Zakona o Sjevernoj Americi (eng. British North America Act) (arhivirano). Tim zakonom, osnovana je Kanada 1. jula 1867. godine kao federacija četiri provincije (Ontario, Quebec, Nova Scotia i New Brunswick).  

Donesen u britanskom parlamentu, zakon je dao Kanadi određeni stepen samouprave, ali Velika Britanija je i dalje kontrolisala njenu spoljnu politiku i ustavne promjene. 

Ključni korak na putu ka nezavisnosti je bio Vestminsterski statut iz 1931. godine (arhivirano). Ovaj zakon omogućio je dominionima Britanske imperije, uključujući Kanadu, da donose vlastite zakone bez odobrenja britanskog parlamenta.  

Od tog trenutka Kanada je mogla samostalno da upravlja svojim unutrašnjim pitanjima. 

“Zakon iz Vestminstera je predstavljao gotovo konačni korak Kanade ka nezavisnosti od Britanije. Ovaj zakon je sproveden prema preporukama Balfourove izvještaja iz 1926. godine, koji je utvrdio da su Britanija i njeni dominioni “jednaki po statusu”. Zakon je omogućio Kanadi i drugim dominionima zakonodavnu jednakost sa Britanijom, dajući im punu pravnu slobodu, osim u oblastima koje su sami izabrali. Takođe je razjasnio ovlašćenja kanadskog parlamenta”, navedeno je na sajtu Enciklopedije Kanade (arhivirano). 

A epilog “osvanjanja” suvereniteta bio je kanadski Zakon o ustavu (eng. Constitution Act) (arhivirano) iz 1982. godine koji je označio završetak pravne zavisnosti od Velike Britanije.  

Od ovog momenta, sve ustavne promjene su bile pod kontrolom kanadske vlade (arhivirano), bez potrebe za britanskim odobrenjem. 

A danas, 43 godine nakon usvajanja ovog Zakona o ustavu, niko nije “oduzeo” suverenitet Kanadi.  

Parlamentarna demokratija i ustavna monarhija 

Zakletva novog premijera Kanade, Marka Karnija je manipulativno protumačena. Tačno je da je tokom ceremonije, Karni kazao (arhivirano): 

“Ja, Mark Karni, zaklinjem se da ću biti vjeran i odan njegovom Veličanstvu, kralju Čarlsu III, kralju Kanade, njegovim nasljednicima i sukcesorima. Ja, Mark Karni, svečano i iskreno se zaklinjem da ću biti istinit i vjeran podanik njegovom Veličanstvu, kralju Čarlsu III, kao član njegovog Tajnog vijeća za Kanadu”. 

Međutim, premijer Kanade polaže zakletvu na vjernost kruni, što simbolizuje odanost državi i ustavu (arhivirano), a ne poslušnost britanskom monarhu.  

Ova ceremonijalna veza sa britanskom monarhijom je ostatak istorijskih odnosa između Kanade i Velike Britanije, ali Kanada je potpuno suverena i nezavisna država koja samostalno donosi odluke o svojoj unutrašnjoj i spoljnoj politici.  

Zakletva koja se polaže pri stupanju na funkciju započeta je Ustavom iz 1867. godine kada je Kanada još uvijek bila kolonija Velike Britanije, a od 1905, svaki političar ima pravo da izgovori originalnu zakletvu ili da izgovori verziju u kojoj se ne kune na vjernost britanskom monarhu.  

Iako kralj, odnosno monarh Ujedinjenog Kraljevstva, formalno ostaje šef države u Kanadi, njegova uloga je simbolična i ceremonijalna. On ne upravlja Kanadom direktno, a njegove dužnosti u Kanadi obavlja generalni guverner, koji je predstavnik monarha i koga imenuje kanadski premijer.  

Generalni guverner ima uglavnom ceremonijalnu funkciju, dok stvarnu vlast obavlja kanadska vlada. 

Dakle, iako Kanada zadržava istorijske veze s Velikom Britanijom kroz članstvo u Komonveltu (arhivirano), ova “povezanost” je simbolična. Prvenstveno, Komonvelt nije politička unija, već organizacija nezavisnih država koje sarađuju u vezi pitanja poput trgovine, obrazovanja i ljudskih prava.  

I na kraju – Kanada nije podređena Velikoj Britaniji ni na koji način. 

Zbog svega navedenog, objavama dajemo ocjenu lažna vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article