Stara fotografija ne dokazuje da je Italija izbacila migrante “pred vrata Vatikana”  

386

Katolička crkva snažno podržava prava migranata, a njeni predstavnici često pozivaju na solidarnost, integraciju i rješavanje uzroka migracija.  

Na društvenim mrežama se pojavila tvrdnja (arhivirano) da je Italija, upravo zbog takvog stava Katoličke crkve, “počela izbacivati migrante pred vrata Vatikana”.  

“Italija je počela izbacivati migrante pred vrata Vatikana nakon što je papa Franjo rekao da je “grijeh” “odbiti” migrante. 

NAJNOVIJE: Italija je šokirala svijet izbacivanjem migranata pred vrata Vatikana, osporavajući izjavu pape Franje da je odbijanje migranata “grijeh”. Dolazi do dramatičnog sukoba ideala, politike i morala dok Italija prisiljava Vatikan da se direktno suoči s migrantskom krizom”, piše u objavi.

Tvrdnja da je Italija počela da “izbacuje migrante” potekla je od sajta AMG News, koji je i podijeljen u samoj objavi, kao i od sajta World Reports Today

A u samom tekstu je obavljena i fotografija na kojoj se vidi masa ljudi na trgu Svetog Petra u Vatikanu.

Ipak, obrnuta pretraga pokazuje da je prošlo duže od decenije od kada je nastala ova fotografija i da je stavljena u pogrešan kontekst. 

Autor je fotograf AP-a (arhivirano), Endru Medićini, a u arhivi agencije istaknut je opis koji objašnjava pozadinu fotografije. 

“Ova fotografija nastala 5. juna 2013. godine, prikazuje generalni pogled na masu okupljenu na Trgu Svetog Petra tokom opšteg audijenca pape Franje, u Vatikanu. Vatikanova borba protiv komercijalne upotrebe svojih zvaničnih amblema naišla je na otpor sa španske veb stranice koja odbija da prestane da pominje sjedište Katoličke crkve u svom zaglavlju. Španski zavod za zaštitu žigova je u septembru 2017. godine saopštio da InfoVaticana.com, privatna veb stranica koja objavljuje članke o religiji na španskom i italijanskom jeziku, ne može da registruje svoj brend jer bi to moglo da dovede čitaoce u zabludu da je zvanično povezano sa Svetom Stolicom”, navedeno je u opisu fotografije.

Dakle, fotografija nema veze sa migrantima ili migrantskom krizom. 

Pretraga ključnih riječi ne daje nikakve rezultate u italijanskim, kao ni u svjetskim medijima koji ukazuju da se sličan događaj dogodio u Italiji. 

Ovim navodima su se bavili i fakt-čekeri AFP-a. (arhivirano

U svojoj analizi prenose stav predsjednica odjeljenja za političke nauke i međunarodne odnose na Univerzitetu Džon Kabot u Rimu, Silvije Skarpa, koja je kazala da je tvrdnja „sigurno lažna“ i da dvije najveće italijanske medijske kuće — RaiNews i Sky Italia — nisu izvijestile o slučajevima da italijanska policija prevozi migrante do Vatikana. 

„Ako postoji velika gužva na Trgu Svetog Petra, to je zato što je to turistička oblast i zato što će uskoro početi Jubilarna godina“, prenosi AFP.  

Papa Franjo, koji je na čelu Katoličke crkve od 2013. godine, često se opisuje kao „progresivni“ lider u vjerskom svijetu, prvenstveno zbog svojih izjava koje odražavaju otvoreniji pristup prema određenim društvenim grupama, uključujući i migrante. 

On je u svojim govorima često isticao da migranti ne treba da budu viđeni kao teret, već kao potencijal koji obogaćuje društvo. 

Ekspert za migracije i mobilnost izbjeglica i vanredni profesor antropologije na Univerzitetu Notr Dam, Mauricio Albahari, izjavio je da izbacivanje ilegalnih migranata u Vatikan nije dio politike italijanske vlade i da „vjerovatno nikada neće biti“. 

„Vlada ne može rizikovati da antagonizuje papu Franja na tako grubo način, a na Trgu Svetog Petra zapravo patrolira italijanska policija, tako da bi to bio institucionalni kratak spoj, čak i prije nego što bi postao diplomatski incident“, izjavio je Albahari za AFP

Zbog jasnih činjenica koje ukazuju da je tvrdnja da Italija izbacuje migrante pred vrata Vatikana i to zbog afirmativnog stava papa Franja u pogledu tretiranja migranata lažna, objavama dajemo identičnu ocjenu – lažna vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.