Nedavno se društvenim mrežama proširila informacija da su na nebu iznad Nju Džersija primijećeni neidentifikovani leteći objekti (NLO), kao i da je Pentagon to potvrdio. Ali, zapravo radilo se o dronovima, o čemu su izvijestili relevantni mediji.
Nedugo potom, pojavio se još jedan snimak svijetlećih objekata na nebu, navodno iznad Merilenda, za koji se kaže: (arhivirano: ovdje)
Zanimljivo,točno se događa ono što smo vam govorili
Ameri tvrde da je ovo sada najbolja snimka nečega
Vanzemaljci
Dronovi
Možda hologrami
Znaci ovo se pojavljuje svugdje,USA,Argentina,Engleska,Njemačka,Meksiko itd
Jedva čekam rasplet ovih ludih globalista,laku noc narode
Međutim, ne radi se ni o vanzemaljcima, ni dronovima, niti o hologramima, već o kompjuterski generisanom sadržaju, nastalom uz pomoć vještačke inteligencije (AI). Rojters piše: (arhivirano: ovdje)
“Najranija iteracija klipa je objavljena, na TikTok-u 13. decembra od strane Džoa Malinskog, koji ima iskustva u objavljivanju AI generisanih video snimaka i vodi kompaniju za video produkciju u Merilendu koja inkorporira AI tehnologije u svom radu.
Malinski je rekao Rojtersu u mejlu da je napravio video koristeći softver vještačke inteligencije. U Jutjub videu od 16. decembra on takođe otvara izjavom o snimku podijeljenom na društvenim mrežama: „Napravio sam lažni NLO video vještačkom inteligencijom, dobio milione pregleda.“
Veliki broj misterioznih dronova primijećen je iznad Nju Džersija i širom istoka SAD, što je stvorilo prostor za spekulacije, prenose američki mediji. (arhivirano: ovdje) FBI-ju je prijavljeno da je posljednjih sedmica primijećeno oko pet hiljada dronova, ali je iz te institucije poručeno da nema dokaza da postoji opasnost po nacionalnu sigurnost.
Ali, debata u američkim medijima (arhivirano: ovdje) se nastavila i svi se pitaju – o čemu se zapravo radi, odnosno otkud odjednom toliko dronova na američkom nebu. Odgovor možda leži u činjenici da je u SAD registrovano više od milion dronova, kao i da je svakog dana operativno njih oko osam i po hiljada, prema podacima ministarstva odbrane. (arhivirano: ovdje)
Dok američke službe istražuju ima li razloga za paniku, jedno je sigurno – u snimku iz sporne objave nijesu nikakvi leteći objekti iznad Merilenda, već AI generisani sadržaj.
Zbog toga ona dobija ocjenu – lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.