Ujedinjene nacije (UN) organizuju Samit budućnosti u Njujorku 22-og i 23-eg septembra. Samit je zamišljen kao: “…događaj na visokom nivou koji okuplja svjetske lidere kako bi stekli novi međunarodni konsenzus o tome kako pružiti bolju sadašnjost i čuvati budućnost.” Na njemu će biti usvojen dokument pod nazivom Pakt za budućnost.
Na prvu se čini da su UN prepoznale opasnost po čovječanstvo i žele na jednom mjestu da okupe donosioce odluka kako bi zajedno krenuli u rješavanje problema koji su trenutno tu, ali i onih koji će uslijediti u godinama pred nama. Ipak, neki mediji i korisnici društvenih mreža Samit vide drugačije. Mediji pišu, a na društvenim mrežama se dijeli: (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9)
Za dva tjedna na UN-ovom „Summitu budućnosti“ potpisuje se „Pakt za budućnost“ koji najavljuje Globalnu vladu
Jedna svjetska vlada
Iako je UN-ov „Summit budućnosti“ za manje od 20 dana, velika većina javnosti nema pojma da će svjetske vlade na njemu potpisati takozvani „Pakt za budućnost“.
U nekim od objava se još navodi:
Ako do toga dođe,a lako moguće ovaj svijet će biti njihov,a mi njihovi robovi
Pakt za budućnost
Na sajtu UN-a o Paktu za budućnost se kaže:
“Cilj Samita budućnosti je dvostruk:
ubrzati napore da ispunimo naše postojeće međunarodne obaveze, i preduzimanje konkretnih koraka za odgovor na nove izazove i prilike.
Ovo će se postići kroz akcioni orijentisan dokument pod nazivom Pakt za budućnost. O paktu će se pregovarati, a zemlje će ga odobriti uoči i tokom Samita u septembru 2024.
Rezultat će biti svijet – i međunarodni sistem – koji je bolje pripremljen da upravlja izazovima sa kojima se suočavamo sada i u budućnosti, za dobro cijelog čovječanstva i za buduće generacije.”
Cilj dokumenta svakako nije stvaranje “globalne vlade”, niti UN ima te ingerencije. Na drugoj strani, to znači i da nećemo postati ničiji robovi. U dokumentu koji bi trebalo da bude usvojen za 15-ak dana, između ostalog se navodi:
“Nalazimo se u vremenu duboke globalne transformacije. Suočeni smo sa rastom katastrofalnih i egzistencijalnih rizika, a mnogi su uzrokovani izborima koje donosimo. Druga ljudska bića trpe strašnu patnju. Ako to ne promijenimo kurs, rizikujemo upliv u budućnost konstantne krize i sloma. Ipak, ovo je takođe trenutak nade i prilike. Globalna transformacija je šansa za obnovu i napredak zasnovan na našoj zajedničkoj čovječnosti. Napredak u znanju, nauci, tehnologiji i inovacijama može donijeti iskorak ka boljoj i održivijoj budućnosti za sve. Izbor je naš.”
Pakt za budućnost je, dakle, akcioni plan UN-a i biće sastavljen od pet poglavlja: Održivi razvoj i finansiranje razvoja; Međunarodni mir i bezbjednost; Nauka, tehnologija i inovacije i digitalna saradnja; Mladi i buduće generacije; Transformisanje globalnog upravljanja; i dva aneksa: Globalni digitalni dogovor i Deklaraciju o budućim generacijama.
Slične narative o globalnoj ili jednoj svjetskoj vladi smo imali prilike da čitamo i ranije, a o čemu je Raskrinkavanje pisalo. Baš kao i tada, sporna objava dobija ocjenu – teorija zavjere.
Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza.