Španija nije uvela “klimatska zaključavanja”  

230

Španske lokalne vlasti su sredinom novembra preduzele mjere kako bi minimalizovale potencijalnu štetu nakon novog upozorenja koje je izdala Nacionalna meteorološka agencija (AEMET) najavljujući crveni meteo alarm za oblasti poput Taranje i Malage i pljuskove koji mogu izazvati poplave.  

Više korisnika Fejsbuka je podijelilo informaciju da te mjere podrazumijevaju i “klimatsko zaključavanje”. (1, 2, 3, 4, 5, 6) (arhivirano 1, 2

“Počinju klimatska zaključavanja u Španiji”, navodi se u objavama.

Međutim, ove mjere nijesu podrazumijevale “klimatsko zatvaranje”, niti su bile na snazi opšte zabrane kretanja, kako se tvrdi u objavama. 

Na zvaničnom veb sajtu ili kanalima komunikacije španske vlade nije moguće pronaći obavještenja da će biti uvedeno zatvaranje stanovništva. Ni na veb sajtu španskog Ministarstva ekološke tranzicije i demografskih izazova nema informacija koje dokazuju da je španska vlada najavila slična ograničenja.  

Lokalne vlasti u najteže pogođenim područjima, poput Valensije, privremeno su zatvarale škole i administrativne objekte iz bezbjednosnih razloga.  

Iz potpuno razumljivih razloga, odnosno zbog evakuacije i rada spasilačkih timova, kretanje je bilo ograničeno u poplavljenim zonama. Vlasti su izdale upozorenje građanima da ostanu kod kuće i izbjegavaju putovanja dok se stanje ne stabilizuje. Upozorenja svakako nisu bila obavezna.  

Dakle, iza svih mjera ne stoji nikakva konspirativna namjera da se stanovništvo u Španiji zatvori odjednom radi sprovođenja klimatskih ciljeva, već su odgovorna i razumna reakcije države na krizu koja je zadesila Španiju.  

Klimatski lokdaun, odnosno zaključavanje je teorija koja se povremeno pojavi na društvenim mrežama, uz “osvježene” detalje u zavisnosti od aktuelnih događaja. 

Raskrinkavanje je već pisalo o netačnim tvrdnjama da stupa na snagu klimatsko zaključavanje u Izraelu, pod dirigentskom palicom UN-a, a tom spisku dodajemo i ovu posljednju netačnu tvrdnju, da se primjenjuje zaključavanje i u Španiji. 

Objave ocjenjujemo kao lažnu vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza. 

In this article