Snimak ne prikazuje novi Trampov helikopter, već digitalno kreiran sadržaj 

114

Novi/stari američki predsjednik – Donald Tramp u centru je svjetske javnosti još od pobjede na novembarskim izborima, ali i kasnije inauguracije i prvih odluka koje je donio poput povlačenja Sjedinjenih Američkih Država (SAD) iz međunarodnih zdravstvenih i klimatskih organizacija, naređenja o suspenziji američke strane pomoći ili proglašenja vanrednog stanja na granici SAD sa Meksikom. 

Zato ne čudi što svaka nova informacija u vezi sa njegovim predsjedničkim dužnostima, odnosima sa drugim državama ili jednostavno načinom života izazove povećanu pažnju i interesovanje. 

To potvrđuje i objava na društvenoj mreži Fejsbuk (arhivirano ovdje) u kojoj se navodi sljedeće: 

“Upoznajte novi Trampov “Marine One” helikopter” 

Objavu čini i kratki video snimak koji prikazuje neobičnu letjelicu na kojoj je vidljiva američka zastava, kao i natpis ”United States of America”. 

Međutim, riječ je o kompjuterski generisanom sadržaju, pa samim tim prikazana letjelica nije realna, niti može pripadati američkom predsjedniku. 

To potvrđuje originalni snimak koji je prvobitno objavljen na TikToku (arhivirano) a u kojem se u opisu navodi: 

“Video je digitalno kreiran”. 

Da je riječ o AI sadržaju utvrdili su i pojedini faktčekerski portali (1,2) Arhivirano:1,2

Kako zaista izgleda predsjednički helikopter “Marine One” može se vidjeti na snimku (arhivirano) od 24. januara kada je Tramp sa suprugom Melanijom posjetio Sjevernu Karolinu, područje pogođeno snažnim udarima uragana Helena.  

Riječ (arhivirano) je o prostranom helikopteru, sa smještajnim kapacitetima za 14 ljudi, sa zvučno izolovanim enterijerom, naprednim odbrambenim sistemima i zonom slijetanja na travnjaku Bijele kuće, što ga čini pogodnim za brzi transport sa jednog mjesta na drugo. 

Objava sa Fejsbuka dobija ocjenu lažna vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article