Snimak aviona: naučni alat, a ne sredstvo geoinženjeringa

196

Živimo u vremenu sve češćih dezinformacija o klimatskim promjenama i „tajnim“ projektima za kontrolu vremena, a društvene mreže preplavljuju objave koje nerijetko manipulišu činjenicama i šire strah. Jedna takva tvrdnja (arhivirano), koja kruži Facebookom, prikazuje video aviona Cessna i sugeriše da snimak predstavlja dokaz o geoinženjeringu—specifično, o navodnim projektima „zasijavanja oblaka“ i „kontrole klime“. 

Dobro jutro, dobri ljudi….‼️ 

GLEDAJTE TO…….‼️ 

Otvorena priča, paravan sprečavanje kl1matskih pr0mena…‼️ 

Kucajte u googlu weather m0dification i zasejavanje oblaka i dobijate mnogo agencija koje se time bave. 

Imaju svoje flote. 

Eto 2 linka. 

Link 1. http://www.weathermodification.com/aircraft.php 

Link 2. https://www.cloud-seeding-technologies.com/ 

👉 Ljudi neće da istražuju, beže od ovih tema, na TV su im rekli da su to teorije zavere… 

👉 Cilj – držati narod u neznanju i onda možeš da ih peglaš kako ti volja a pride im daješ sadržaje na tv-u koji su na nivou onih teletabisa…. 

Analiza dostupnih činjenica i stručnih komentara iz oblasti atmosferskih nauka pokazuje da se ovakve objave oslanjaju na dezinformacije i predstavljaju još jedan pokušaj kreiranja teorija zavjere vezanih za klimatske promjene i tehnologije koje se koriste u meteorologiji. 

Šta je zapravo „zasijavanje oblaka“ i čemu služi? 

Iako smo već pisali o tome (1, 2), nije na odmet da ponovimo. Zasijavanje oblaka (engl. cloud seeding) predstavlja tehnološku tehniku modifikacije vremenskih prilika, koja podrazumijeva unošenje određenih hemikalija u oblake—najčešće srebrnog jodida ili kalcijum-hlorida—kako bi se podstakla kondenzacija i stvorile padavine u području oblačne mase. Ova tehnika koristi se u sušnim regijama, kao što su zapadne oblasti Sjedinjenih Američkih Država (arhivirano), radi obezbjeđivanja dodatnih izvora vode za poljoprivredu ili pitku vodu. 

Međutim, ono što je važno razumjeti jeste da zasijavanje oblaka: 

  1. Djeluje samo na postojeće oblake – može samo povećati količinu padavina, ali ne može stvoriti oblake ili proizvesti vremenske prilike gdje ih prirodno nema. 
  1. Nema učinka na globalnu klimu – radi se o lokalnoj tehnici s kratkotrajnim efektima, koja ni na koji način ne može uticati na globalno zagrijavanje ili izazvati ekstremne vremenske događaje. 

Kao što je istakla Kala Golden (arhivirano), menadžerka za program zasijavanja oblaka u saveznoj državi Idaho (arhivirano), za faktečekerski prtal AFP (arhivirano): 

 „Zasijavanje oblaka ne može stvoriti vremenske prilike—ono može samo pojačati postojeće vremenske uslove u trenutku kada se oni događaju.“ 

Pogrešno predstavljanje aviona Cessna kao „geoinženjerskog“ oružja 

Na snimku koji kruži društvenim mrežama prikazan je avion tipa Cessna Citation (arhivirano) sa vidljivim instrumentima ispod krila, a neki korisnici taj prizor pogrešno interpretiraju kao „dokaz“ geoinženjeringa. Međutim, analize i izjave stručnjaka potvrđuju da se radi o istraživačkom avionu opremljenom za naučna mjerenja atmosferskih parametara. Profesor Dejvid Dilin (arhivirano) sa Univerziteta Sjeverne Dakote objasnio je za AFP:  

,,Ovaj avion, korišćen u projektima proučavanja oblaka, nije predviđen za zasijavanje oblaka niti za bilo koji oblik klimatskog inžinjeringa.’’ 

Dilin je naveo i da je letjelica prvobitno pripadala Univerzitetu Sjeverne Dakote, ali je 2016. godine prodata kompaniji Weather Modification Incorporated. Iako se ova kompanija bavi projektima zasijavanja oblaka, konkretan avion prikazan na snimku nije opremljen za takve operacije. U 2019. godini, univerzitet je iznajmio ovaj avion za projekat istraživanja oluja pod nazivom CapeEx19 (arhivirano).  

Instrumenti vidljivi ispod krila, prema Deleneovim riječima, koriste se za mjerenje atmosferskih i mikro-fizičkih parametara oblaka. Radi se o standardnoj opremi za naučna istraživanja, a ne o uređajima za emitovanje čestica ili hemikalija, što potvrđuje i naučni rad (arhivirano) u kojem su ovi instrumenti detaljno opisani. 

Razlika između istraživanja atmosfere i klimatskog inženjeringa 

Razumijevanje razlike između istraživanja atmosfere i klimatskog inžinjeringa ključno je za shvatanje zbog čega su tvrdnje o navodnim „geoinženjerskim“ projektima pogrešne: 

  • Istraživanje atmosfere obuhvata mjerenje različitih karakteristika oblaka i atmosferskih čestica kako bi se unaprijedilo naše razumijevanje meteoroloških pojava, ali nema uticaja na vremenske uslove. 
  • Klimatski inženjering, s druge strane, podrazumijeva teorijske projekte za manipulaciju klimom u velikim razmjerama (npr. solarnim geoinžinjeringom koji bi smanjio količinu sunčevog zračenja koja stiže do Zemljine površine), ali ove metode se tek istražuju i suočavaju sa velikim etičkim i naučnim pitanjima. 

Facebook objave i videozapisi poput ovog često koriste senzacionalizam kako bi privukli pažnju publike i učvrstili vjerovanja u teorije zavjere. Pozivi poput „istražite sami“ ili „mediji to skrivaju“ igraju na emocije, izazivajući nepovjerenje u institucije i naučne činjenice. Realnost je da su naučni podaci o klimatskim promjenama i modifikaciji vremena javno dostupni, dok ugledne agencije i naučnici širom svijeta nastoje objasniti prirodu klimatskih promjena i zaustaviti širenje dezinformacija. 

Snimak aviona Cessna u viralnoj objavi nije dokaz geoinženjeringa, već primjer atmosferskog istraživanja, sa opremom koja mjeri čestice u atmosferi i karakteristike oblaka.  

Stoga, ovoj objavi dajemo ocjene  – dezinformacija i teorija zavjere. 

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza. 

In this article