Skulptura iz 18. vijeka nema nikakve veze sa teorijom zavjere o adrenohromu

76

Jedna od najpoznatijih teorija zavjere je priča o adrenohromu, supstanci koja se navodno dobija iz krvi ubijene dece, a povezana je sa pokretom QAnon, koji vjeruje da postoji globalna mreža pedofila koju predvode američke demokrate, holivudske zvijezde i drugi svjetski moćnici. 

U više navrata smo pisali o ovoj temi, a neke od posljednjih analiza odnosile su se na to da nema dokaza da su Rusi uništili laboratoriju adrenohroma u Ukrajini, da Rojters nije potvrdio teorije zavjere o adrenohromu, te da je žrtva ove priče bila i čuvena pjevačica Selin Dion. 

Na društvenoj mreži Fejsbuk (arhivirano) uočili smo fotografiju koja naizgled prikazuje mučenje djeteta, preko nje su ispisane riječi na engleskom jeziku, čiji bukvalan prevod znači: 

“Adrenohrom: Navika uklesana u kamenu”. 

Dodatno, ovu fotografiju prati i opis: 

“Satanisti koji vode ovaj svet u propast ne kriju da piju deciju krv ADRENOHROM(javno već pričaju poznate licnosti o svom mladom izgledu zbog konzumiranja).kidnapovana deca i uzeta iz porodilišta se odvode njima satanistima ili porodicama koja će kao da se brinu o njima a u stvari su deo njih”. 

Na fotografiji je skulptura odnosno ploča iz 18. vijeka koja prikazuje navodno ritualno ubistvo Simona od Trenta, (Simonino di Trento; arhivirano), dvogodišnjeg italijanskog dječaka, za čiju je smrt lažno okrivljeno jevrejsko stanovništvo i naravno da nema nikakve veze sa adrenohormom.  

To je primjer dugotrajne „krvne klevete“ protiv Jevreja, koji su lažno optuženi da ubijaju djecu kako bi koristili njihovu krv u vjerskim obredima. 

Ploča se nalazi na ulazu u istorijsku građevinu Salvadori Palace u gradu Trento 

Prema navodima Britanskog muzeja (arhivirano), jevrejski stanovnici u Trentu optuženi su za ritualno ubistvo, zatim zatvoreni i mučeni da daju lažna priznanja prije nego što su pogubljeni. Vijek kasnije, Simon je kanonizovan od strane Katoličke crkve i proglašen mučenikom. Ali papa Pavle VI poništio je Simonov status sveca 1965. godine, a dekretom je utvrđeno da jevrejski stanovnici u gradu nemaju nikakve veze sa njegovom smrću. 

Da je fotografija dokaz antisemitske “krvne kletve”, a ne lažne QAnon teorije utvrdio je i faktčekerski portal USA Today (arhivirano). 

Što se tiče teorije o upotrebi adrenohroma u podmlađivanju ili zaustavljanju starenja za nju ne postoje nikakvi dokazi, niti postoji naučna osnova da adrenohrom ima bilo kakve pozitivne efekte na zdravlje ili izgled. Naprotiv, adrenohrom je nestabilno i toksično jedinjenje koje može izazvati psihoze, halucinacije, oštećenje mozga i smrt. 

Adrenohrom je hemijsko jedinjenje dobijeno oksidacijom hormona stresa – adrenalina i njegova glavna primjena u medicini je zaustavljanje krvarenja tako što prouzrokuje zgrušavanje krvi u otvorenim ranama, pošto spada u grupu antihemoragika. U laboratorijama se sintetiše uz pomoć srebro oksida koji se koristi kao oksidaciono sredstvo. 

Stručnjak za pedijatrijsku endokrinologiju, dr Stiven Mitelman je za fakt-čeking platormu Lead Stories još ranije ukazao da pokušaj ekstrakcije adrenohroma iz čovjeka “nema smisla”. 

“Adrenohrom je jednostavan molekul koji većina studenata hemije može da sintetiše u laboratoriji. Uzimati ga od živih ljudi nema smisla, jer je malo vjerovatno da će nadbubrežna žlijezda djeteta dati više od polovine miligrama, čak i kada bi postojao proces za njegovo izdvajanje iz žlijezde i prečišćavanje radi uklanjanja tkiva”, objasnio je naučnik.  

On je rekao da bi recimo nadbubrežna žlijezda krave, koja se lako dobija od bilo kog mesara, bila mnogo veća i da je goveđi adrenohrom identičan onom koji se nalazi kod ljudi, ako bi postojao proces izdvajanja adrenohroma iz organa. 

Objava sa Fejsbuka dobija ocjenu laža vijest i teorija zavjere. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.   

Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza. 

In this article