Satirična objava dijeljena kao dezinformacija: Nema dokaza da je Mask bio dio KKK-a

482

Od revolucionara do potpunog čudaka – tako bi se mogao opisati put (arhivirano: ovdje) tehnološkog maga i multimilijardera Ilona Maska. Ne tako davno viđen kao najveći progresivac na svijetu, Mask je preko noći postao bizarna ličnost koja puni stupce rubrika “vjerovali ili ne”. Tim prije što se priključio kampu Donalda Trampa i sada ga svi vide kao njegovu desnu ruku.  

A, što se tiče desne ruke, Mask je izazvao velike kontroverze na jednom od Trampovih skupova na kojima je govorio, a na kojem je nespretnim ili vrlo proračunatim potezom desne ruke uvis izazvao gnijev cijele planete, jer je mnoge podsjetio na nacistički pozdrav. (arhivirano: ovdje

Na tom fonu, stiže još jedan navod – da je Mask navodno u mladosti bio član zloglasne organizacije Ku Kluks Klan (KKK). Na jednoj fotografiji može se vidjeti Mask koji drži fotografiju osobe obučene u prepoznatljivu odoru KKK, preko koje piše: (arhivirano: ovdje

Na kritike da je željan pažnje javnosti, Elon je odgovorio slikom koja pokazuje da je već kao mladići bio vrlo sramežljiva osoba 

Na prvi pogled se da zaključiti da je ova fotografija fotošopovana. Razlike u Maskovoj desnoj i lijevoj ruci su očigledne. Ako to nije dovoljan dokaz, onda je dokaz originalna fotografija na kojoj se vidi Mask kako govori. (arhivirano: ovdje

Fotografiju je uhvatio Endru Harnik za popularni Getty images, a o fotografiji se kaže

“Ilon Mask se pridružio predsjedniku Trampu u potpisivanju izvršnih naloga u Ovalnoj sobi 

VAŠINGTON, DC – 11. FEBRUARA: Izvršni direktor Tesle i SpaceX-a Ilon MAak daje opaske dok se pridružuje američkom predsjedniku Donaldu Trampu tokom potpisivanja izvršne naredbe u Ovalnoj sobi u Bijeloj kući 11. februara 2025. u Vašingtonu, DC. Tramp treba da potpiše izvršni nalog kojim se sprovodi “inicijativa za optimizaciju radne snage” Odjeljenja za vladinu efikasnost (DOGE), koja će, prema Trampovim riječima, podstaći agencije da ograniče zapošljavanje i smanje veličinu savezne vlade.” 

Fotografija je nastala tokom još jedne bizarne situacije, kada je uz predsjednika SAD, u Bijeloj kući, bio Mask, ali i njegov četvorogodišnji sin. 

Dakle, iako važi za kontroverznu ličnost trenutno, fotošopovana fotografija nije dokaz da je Mask bio dio Ku Kluks Klana. Ta organizacija, kako se navodi na sajtu Britannica (arhivirano: ovdje), koristila je teror u potrazi za svojim planom supremacije bijele rase. Jedna grupa je osnovana odmah nakon građanskog rata i trajala je do 1870-ih. Druga je počela 1915. godine i nastavila je rad do danas. KKK zapravo predstavlja jednu od najpoznatijih rasističkih grupa na svijetu. 

Sporna objava dobija ocjenu – satira.

Ocjenu „Satira“ dobija medijski sadržaj koji koristi izmišljene vijesti s ciljem satiričnog prikaza stvarnosti. Ovo je primjer medijskog izvještaja koji nije problematičan, ako medij jasno naznači da se radi o satiričnom sadržaju. Cilj uključivanja ove ocjene u metodologiju jeste ukazivanje na ovu vrstu sadržaja u situacijama kada on može napraviti privid da se radi o istinitom medijskom izvještaju i postati potencijalno štetan u slučaju daljeg prenošenja bez provjere i jasne naznake da se radi o satiri. U našoj metodologiji, ovu ocjenu dobija samo sadržaj za koji medij koji je autor istog jasno naglasi da je riječ o satiri.

EDIT: 25.03.16:25h

Ispravka prethodne ocjene:

Nakon žalbe portala net.hr, redakcija Raskrinkavanja je izvršila dodatnu provjeru i utvrdila da je originalna objava imala satirični karakter te da je riječ o djelu satiričara Siniše Marekovića, koji svoj sadržaj objavljuje upravo na ovom portalu. Važno je naglasiti da Raskrinkavanje nije ocjenjivalo originalnu objavu gospodina Marekovića, niti sadržaj portala net.hr.

Međutim, ista – editovana – fotografija dijelila se na drugim Fejsbuk nalozima bez ikakve oznake da se radi o satiri. Zbog toga je dio publike na društvenim mrežama sadržaj shvatio kao autentičnu vijest, što je doprinijelo stvaranju pogrešnog utiska i učinilo da objava poprimi karakter dezinformacije.

U skladu s metodologijom koju primjenjuje Raskrinkavanje, a nakon svih dodatnih provjera, ranije dodijeljena ocjena „lažna vijest“ mijenja se u ocjenu „satira“.

Ovo je primjer sadržaja koji sam po sebi nije problematičan, pod uslovom da je jasno označen kao satiričan. Upravo iz tog razloga Raskrinkavanje je u svoju metodologiju uključilo ocjenu „satira“ – kako bi se ukazalo na one satirične sadržaje koji, ako se prenesu van originalnog konteksta i bez jasne oznake, mogu stvoriti utisak da se radi o vjerodostojnom medijskom izvještaju i time postati potencijalno štetni. Ova ocjena se, u skladu s našim pravilima, primjenjuje isključivo na sadržaj koji autor jasno identifikuje kao satiru.

In this article