Satirična fotografija statue Isusa koji rađa iskorišćena za novu obmanu 

156

Društvene mreže u kontinuitetu bivaju preplavljene objavama koje svuda konstatuju satanizam i otvorene i prikrivene objave koje pokušavaju ,,nametnuti’’ ovu ideologiju nasuprot hrišćanskim vrijednostima, a da pritom nemaju nikakvo uporište u realnosti.  Tako se u jednoj od njih (arhivirano ovdje), koja se proširila društvenim mrežama, tvrdi se da će statua Isusa koji rađa biti postavljena u katedrali u Lincu, Austrija, kako bi se „zadovoljili muškarci”.  

Ovo je potpuno netačna informacija. Fotografija koja prati ovu tvrdnju je digitalno izmijenjena i prvobitno je objavljena na njemačkom satiričnom portalu „Die Tagespresse”. 

Portal „Die Tagespresse” poznat je po objavljivanju satiričnih vijesti o događajima u Austriji, na humorističan i satiričan način, često izmišljajući događaje kako bi istakli apsurde u društvu. Na njihovim profilima na društvenim mrežama, kao i na mreži Redit (arhivirano ovdje) jasno je naznačeno da se bave satiričnim sadržajem. (slika 2) 

Slika 2

Njihova vijest (arhivirano ovdje) o Isusu koji rađa uslijedila je nakon što su vandali uklonili glavu figuri Device Marije u katedrali u Lincu početkom jula ove godine. 

Obrnutom pretragom fotografija, lako je pronaći vijest o oštećenju statue Device Marije koja rađa, a čiji izvor je Guardian. Ova statua se zaista nalazi u katedrali u Lincu i vandalizovana je, ali tvrdnja da će statua Isusa koji rađa biti postavljena je izmišljotina. 

Dezinformacije koje zloupotrebljavaju vjerska ojsećanja čitalaca postaju sve učestalije i opasnije. U vremenu kada nam informacije dolaze sa svih strana, posebno je važno biti na oprezu i ne dozvoliti da nam tuđi senzacionalizam zamagli prosudbu. 

Stoga, ovoj objavi dajemo ocjenu – lažna vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article