Šala, a ne stvarnost: Gomila medvjeda ne blokira ulaz u Jeloustoun  

77

Danima je na društvenim mrežama aktuelna fotografija velikog broja medvjeda koji navodno leže na ulici.  

U nekoliko objava na Fejsbuku, kao objašnjenje, kaže se: (1, 2) (arhivirano: 1, 2

Medvjedi formiraju nezapamćene blokade na ulazu u Yellowstone – Naučnici se boje da znaju nešto što mi ne znamo 

U podužim postovima se objašnjava kako su medvjedi izazvali zastoj u saobraćaju, evakuaciju kampera, ali ima i satiričnih navoda, poput onih da se pojavila zabrinutost da su se medvjedi opismenili jer navodno drže drvene znakove.  

Sve to ukazuje da se radi o satiri, što i jeste slučaj.  

Sadržaj je preuzet sa stranice (arhivirano: ovdje) Casper Planet, u čijem  opisu se navodi:  

Da li smo rekli da je ovo satira? Pa jeste, imena/lokacije su izmišljene 

Sama fotografija potekla je sa druge stranice – Bear’s world, iliti Svijet medvjeda. Kako piše (arhivirano: ovdje) Snopes, u opisu fotografije je najprije pisalo da se radi o sadržaju generisanom uz pomoć vještačke inteligencije (AI):  

“Što se tiče slike koja prikazuje najmanje stotine medvjeda pored puta, Facebook stranica Svijet medvjeda —  sa slikama medvjeda generisanih vještačkom inteligencijom — je prvi put objavila sliku 25. februara. Naslov je glasio: „Prelijepa fotografija sa vještačkom inteligencijom“. Nekoliko dana kasnije, 5. marta, menadžer stranice Svijet medvjeda je uredio post da ukloni taj natpis.” 

Lead stories prenosi (arhivirano: ovdje) da je definitivno u pitanju AI fotografija. 

“Lead Stories je provukao sliku kroz alat HIVE Moderation… koji je procijenio vjerovatnoću da je izmišljotina generativnog AI na 81%.” 

O ovom slučaju pisale su i kolege iz Faktografa. (arhivirano: ovdje) 

Zbog svega navedenog, sporne objave dobijaju ocjenu – satira.  

Ocjenu „Satira“ dobija medijski sadržaj koji koristi izmišljene vijesti s ciljem satiričnog prikaza stvarnosti. Ovo je primjer medijskog izvještaja koji nije problematičan, ako medij jasno naznači da se radi o satiričnom sadržaju. Cilj uključivanja ove ocjene u metodologiju jeste ukazivanje na ovu vrstu sadržaja u situacijama kada on može napraviti privid da se radi o istinitom medijskom izvještaju i postati potencijalno štetan u slučaju daljeg prenošenja bez provjere i jasne naznake da se radi o satiri. U našoj metodologiji, ovu ocjenu dobija samo sadržaj za koji medij koji je autor istog jasno naglasi da je riječ o satiri. 

In this article