Rute nije rekao da će izbaciti SAD iz NATO-a ako Tramp “preda Ukrajinu Putinu”  

272

Generalni sekretar NATO-a, Mark Rute, osjeća ono što je dosta puta prošao njegov prethodnik Jens Stoltenberg – najjači vojni savez na svijetu često se nađe na meti dezinformacija, a sa njim i njegovi čelni ljudi.  

Nakon izbora u SAD na kojima je pobijedio Donald Tramp, po društvenim mrežama počelo je da se spekuliše da je Rute valjda iza zatvorenih vrata nekada negdje navodno rekao: (1, 2, 3) (arhivirano: 1, 2, 3

“Ako Trump preda Ukrajinu Putinu, ja ću osobno izbaciti SAD iz saveza” 

Međutim, ne postoji dokaz kojim bi se ove glasine potvrdile.  

Kako piše Newsweek (arhivirano: ovdje) njihovo istraživanje je pokazalo da: 

“(…) Rute nije davao izjave u vezi sa navodnim izbacivanjem SAD iz NATO-a na njegovim nalozima na društvenim mrežama, ili tokom uvodnog izlaganja u četvrtak u kojem je čestitao novoizabranom predsjedniku.” 

Rute je prethodno na X-u napisao da se raduje saradnji sa Trampom: (arhivirano: ovdje

„Upravo sam čestitao Donaldu Trampu na izboru za predsjednika Sjedinjenih Država. Njegovo vođstvo će ponovo biti ključno za održavanje našeg saveza jakim. Radujem se što ću ponovo raditi sa njim na unaprijeđenju mira kroz snagu kroz NATO”, poručio je generalni sekretar Alijanse.

Rute, kao iskusni političar, zna da koliko god da je Tramp nepredvidiv, bez njega i goleme američke podrške NATO nije ista ona snaga koja je sada.  

Na drugoj strani, i kolege iz Verify-ja su pisale o tome da nema dokaza da je Rute išta slično rekao i dodaju: (arhivirano: ovdje) 

“Ne postoji formalni mehanizam u osnivačkom ugovoru NATO-a za izbacivanje zemlje članice.” 

Dakle, sasvim je jasno da izjava koja se širi društvenim mrežama ne postoji, te da prvi čovjek NATO ništa slično nije izgovorio. 

Bivši zvaničnici američke vlade ukazivali su da je Tramp ranije razmatrao potpuno povlačenje Sjedinjenih Država iz NATO-a tokom prvog mandata. 

„Jedno od rijetkih dosljednih uvjerenja kojih se Tramp pridržava otkako je ušao u politiku je da Sjedinjene Države iskorišćavaju njeni saveznici“, navodi Džonatan Monten, američki spoljnopolitički analitičar na Univerzitetskom koledžu u Londonu. „Tramp je povremeno prijetio da će se SAD u potpunosti povući iz alijanse, što se na kraju nije dogodilo. Tako da je pitanje od milion dolara, hoće li ostati dosljedan toj prijetnji ili ne”, kaže on za Glas Amerike
 
Glas Amerike piše i da je Rute, koji je mandat preuzeo 1. oktobra, u optimističnom tonu pohvalio Trampa što je naveo saveznike da troše više na odbranu. 

„Dok je bio predsjednik, stimulisao nas je da pređemo 2 odsto Bruto društvenog proizvoda potrošnje na odbranu”, rekao je u Budimpešti tokom samita u četvrtak. 

Zbog svega navedenog, sporne objave dobijaju ocjenu – lažna vijest.  

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article