Širom svijeta pandemija koronavirusa se ne smiruje, pa tako ni infodemija.
Fejsbukom se dijeli fotografija koja prikazuje naslovnu stranu magazina ‘’Sovereign Independent’’, koji je poznat po iznošenju teorija zavjere. U pitanju je broj iz 2011.na kojoj se nalazi osnivač Majkrosofta Bil Gejts uz naslov ‘’Depopulacija kroz prisilnu vakcinaciju.’’
Objave o tome da je Bil Gejts glavni krivac za pandemiju koronavirusa, kao I da je pandemija dio njegovog plana za smanjenje populacije, tokom poslednjih godinu I po dana debankovali smo više puta. Analize možete čitati ovdje, ovdje, ovdje, ovdje …
O pomenutoj objavi na Fejsbuku pisao je i Rojters. Oni navode:
Citat Bila Gejtsa pored naslova o depopulaciji Zemlje je više puta izvađen iz konteksta (ovdje, ovdje). Gejts je dao svoj komentar tokom govora na TED -u 2010. o smanjenju svjetske emisije ugljenika na nulu (ovdje) i nije sugerisao da globalno stanovništvo treba ubiti vakcinama. Zapravo, njegov stav je suprotan.
AFP je pisao o tome da se pomenuta izjava iz irskog lista ‘Suvereign Independent’ ne može naći ni na jednom od popularnih TED govora koje je Gejts držao.
AFP piše da Bil Gejts jeste govorio na TED konferenciji u Vankuveru u martu 2015. Međutim, govor je bio o nespremnosti svijeta za sledeću epidemiju nakon, epidemije ebole 2014. godine. Osmominutno obraćanje ne sadrži citat naveden u Fejsbuk objavama.
Na internet stranici Fondacije Bil i Melinda Gejts nalaze se dva govora iz 2015: jedan o vakcinama u Berlinu 27. januara, kada se obratio donatorskoj konferenciji za GAVI, međunarodni savez za vakcine; i drugi u Sijetlu 7. oktobra, o nastavnicima i obrazovanju. Citat se ne nalazi ni u jednom od tih govora.
Objavi sa društvene mreže Fejsbuk dajemo ocjenu manipulisanje činjenicama.
Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica.