Vijest o pokušaju atentata na premijera Slovačke, Roberta Fica obišla je sve svjetske medije velikom brzinom.
Potresne scene zgrozile su cijeli svijet, a dok se istražuju motivi napada na slovačkog lidera, na društvenim mrežama uveliko se šire teorije zavjere o tome ko stoji iza ovog događaja.
Tako Fica, koji je svoju politiku proklamovao kao blisku Rusiji a ne pretjerano sklonu NATO-u, pojedini korisnici fejsbuka označavaju kao žrtvu Zapada.
Korak dalje ide se sa tvrdnjama da je metak dobio jer je protivnik globalne agende predvođene Svjetskom zdravstvenom organizacijom (SZO).
„Možeš biti Vučić i proputinista ali se ne smiješ protiviti globalnoj agendi i SZO koja je svim državama ponudila novi ugovor o postupanju u pandemijama. SZO, u tom slučaju, kao i u periodu korone, postaje svjetska vlada. Do sad su ugovor, koliko mi je poznato, odbile samo Slovačka i Japan. Na fotografijama sudbina predsjednika koji su se pobunili protiv vakcinacije tokom korone“, opis je jedne od spornih fejsbuk objava (arhivirano ovdje).
U njoj su podijeljene fotografije afričkih lidera, odnsono predsjednika Haitija, Svazilenda, Burundija i Obale Slonovače koji su navodno ubijeni zbog suprotstavljanja SZO.
Slična objava dolazi sa još jednog profila (arhivirano ovdje), poznatog po širenju dezinformacija i teorija zavjere.
„Slovački premijer koji se debelo zamjerio NATOu i SZOu upucan ali srećom bez tragičnih posljedica“, piše u objavi.
Jedanko tendenziozan bio je i još jedan fejsbuk (arhivirano ovdje) post koji glasi:
„Kada odbiješ slati pomoć Ukrajini, kada odbiješ pandemijsku povelju SZO-a, kada odbiješ EU migrantsku politiku, dobiješ metak“.
Kontroverzni slovački lider poznat je po stavovima koji nisu prihvatani sa oduševljenjem među savezničkim zemljama u EU i NATO, međutim ne postoje bilo kakvi dokazi da je to razlog njegovog ranjavanja.
Informacija koja je poznata od samog starta ovog nemilog događaja jeste da je napadač na Fica odmah uhapšen.
U tekstu u kojem se govori upravo o počiniocu ovog djela, Rojters donosi detalje o napadaču, kao i o njegovim motivima.
„Slovački mediji navode da je osumnjičeni napadač, koji je uhapšen na licu mjesta, 71-godišnji muškarac. Naoružani napadač je ispalio pet metaka u 59-godišnjeg premijera dok je pozdravljao pristalice nakon sastanka vlade u malom gradu Handlova u centralnoj Slovačkoj. Motiv napada ostaje nejasan, iako je ministar unutrašnjih poslova Matus Sutaj Estok rekao da je pokušaj atentata bio politički motivisan i da je “odluka počinitelja nastala neposredno nakon predsjedničkih izbora”. U videu bez datuma objavljenom na Fejsbuku, osumnjičeni napadač je viđen kako govori :”Ne slažem se s politikom vlade”. Reuters je potvrdio da se osoba na snimku poklapa sa slikama muškarca uhapšenog nakon Ficove pucnjave. Osumnjičeni je živio u gradu Levice, južno od Handlove, gdje se dogodio napad, i istočno od glavnog grada Bratislave, javljaju lokalni mediji. Novinski list Aktuality.sk citirao je kako je njegov sin u srijedu rekao da je njegov otac zakonski vlasnik dozvole za oružje, te da apsolutno nema pojma šta je moj otac namjeravao, šta je planirao, šta se desilo“, navodi se u članku Rojtersa.
Osim toga, Euronews u članku posvećenom Juraju Cintuli, muškarcu koji je pucao na Fica, navodi sledeće:
„Prema dnevnim novinama „DennikN“, osumnjičeni počinitelj je samoprozvani pisac iz malog zapadnog grada Levice i jedan od osnivača Književnog kluba Rainbow. Mađarski istraživački novinar Szabolcs Panyi pronašao je objave na Facebooku na kojima se navodno Cintula prikazuje kao simpatizer i pristalica proruske paravojne grupe Slovenskí Branci, poznate po svojim vezama s Kremljom. Slovenskí Branci je grupa optužena za pokušaj regrutacije mladića širom Slovačke za svoju paravojnu organizaciju. U objavi iz januara 2016. vidi se Cintula kako drži govor pored članova grupe koji nose kamuflažu. U popratnom tekstu koji se pripisuje Cintuli, on je izrazio ekstremističke stavove u prilog samoorganizovanim formacijama, kojima bi, prema njegovim riječima, trebalo omogućiti da zaštite “stanovnike, državu, tradiciju, (i) kulturu” od migranata koji dolaze izvan Evrope“, navodi se u tekstu Euronews-a.
Vijest o ranjavanju Fica šokirala je lidere u Evropi, o čemu svjedoče brojne izjave koje su se nizale u satima nakon incidenta.
Sumirajući sve do sada poznate činjenice u vezi sa ranjavanjem premijera Slovačke, ne možemo uočiti bilo kakve naznake da iza napada stoji pojedinac ili grupa povezani sa SZO, NATO, ili bilo kojom drugom organizaijom.
Nasuprot tome, dostupni podaci ukazuju da je motiv za napad bio sasvim druge prirode, o čemu je govorio i sam izvršilac.
Uzimajući u obzir sve to, jasno zaključujemo da su teorije o atentatu na Fica zbog protivljenja politici Zapada i određenih organizacija, potpuno neutemeljene i neistinite.
Dodatno, niko od pomenutih lidera afričkih zemalja koji se pominju u prvoj objavi nije “ubijen zbog suprotstavljanja SZO”. Štaviše, jedina žrtva atentata je predsjednik Haitija što svakako nema veze sa SZO, dok su ostali preminuli prirodnim putem. To smo objasnili u jednom od ranijih članaka.
Zbog svega toga, fejsbuk postove ocijenili smo kao teorije zavjere.
Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza.
Osim toga, zbog mnogih spornih tvrdnji postovima dajemo i ocjenu dezinformacija.
Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.