In4s NATO godišnjicu iskoristio za manipulisanje stavovima zvaničnika

441

Ove sedmice je obilježeno sedam godina članstva Crne Gore u NATO alijansi. 

Izvještavajući o tom događaju In4s piše: 

 “NATO-u kliču, za žrtve ne mare”  

U tekstu se navodi i sljedeće:  

 “Još jedno razočarenju tridesetoavgustovske većine i one Crne Gore opštenarodnih litija koja je jasno poručila šta misli o onima koji su namjeravali da zadaju konačni udarac tradicionalnoj, Njegoševoj Crnoj Gori”.  

Iako autor teksta u naslovu kaže da predstavnici vlasti kliču NATO-u i “ne mare za žrtve” aludirajući na bombardovanje tadašnje Savezne Republike Jugoslavije (SRJ), činjenice govore drugačije. 

Povodom 25 godina od NATO bombardovanja Murina, koje je navršeno 30 aprila, premijer Milojko Spajić je kazao da će Vlada Crne Gore naći način da porodice žrtava NATO bombardovanja Murina budu obeštećene. 

“Crna Gora nikada neće zaboraviti svoje tragično nastradale kćeri i sinove. 30. april je dan kada se sa posebnim pijetetom sjećamo žrtava murinske tragedije, među kojima i troje djece”, kazao je Spajić. 

Oglasio se i potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić koji je kazao da je NATO bombradovanjem ugašeno šest nedužnih života. 

“Neka te suze nas koji smo ih osjetili tog mučnog dana, budu putokaz svima i u ovim izazovnim vremenina današnjice koliko je mir velika i uzvišena vrijednost, koliko je ljudski život dragocjen i koliko putevi zajedništva, razuma, dijaloga i dogovora nemaju alternativu”, kazao je Bečić. 

Istog dana, na godišnjicu bombardovanja Murina, oglasio se i ministar odbrane Dragan Krapović, kojeg je In4s stavio u isti “koš” onih koji ne “mare za žrtve”. 

“Nakon 25 godina stradanja civila u NATO bombardovanju, u malom Plavskom mjestu Murino, iz godine u godinu, odjekuje gorak trag nepravde. Stradanje jednog ljudskog života, uzrokovano bilo kojim ljudskim činom, predstavlja poraz čovječanstva kroz vjekove, dok je stradanje i jednog jedinog djeteta razlog da planeta zanijemi zauvijek”, saopštio je Krapović. 

Dakle, iz navedenog je jasno da je pisanje portala In4s manipulativno i pristrasno. 

Osim toga, ovakvo ponašanje crnogorskih zvaničnika, odnosno obilježavanje godišnjice članstva naše države u NATO alijansi, se ne može smatrati “još jednim razočarenjem tridesetoavgustovske većine” jer je Crna Gora jasno definisala svoje spoljnopolitičke ciljeve, a predstavnici 44. saziva Vlade slijede državnu politiku. 

Spajić je još na početku mandata kazao da će voditi Vladu u skladu sa zvaničnom političkom Crne Gore i njenim strateškim ciljevima, a jedan od njih je svakako i članstvo u NATO-u. 

Vlada Crne Gore obilježava godišnjicu članstva u NATO-u od 2017, iako to nije formalno obavezno za države članice.  Na taj način, ističući značaj svog članstva u alijansi, promoviše vojne i političke ciljeve NATO-a i izražava posvećenost međunarodnoj bezbjedonosnoj politici. 

Manipulativno i o podršci građana alijansi 

“Juče je u Vili Gorica u organizaciji Vlade Crne Gore upriličen prijem povodom 75 godina od osnivanja NATO-a i sedam godina članstva Crne Gore u tom savezu – uprkos većinskom stavu građana da Crna Gora ne bi trebalo da bude članica ove organizacije” – dodaje se u tekstu In4s-a. 

Iako je posljednjih godina došlo do ozbiljnog pada podrške NATO-u, što je konstatovano u posljednjem izvještaju Alijanse, tvrdnja da je većinski stav građana da Crna Gora ne bi trebalo da bude članica NATO-a je manipulativna i netačna.  

To, između ostalog, potvrđuju i nalazi posljednjeg istraživanja javnog mnjenja koje je sproveo Institut Damar. Istraživanje je pokazalo da članstvo Crne Gore u NATO savezu u ovom trenutku podržava 53 odsto ispitanih građana, protiv je 39,4 odsto, a neopredijeljeno je 7,6 odsto građana. 

Istraživanje iz marta ove godine koje je sproveo Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM) pokazalo je da članstvo Crne Gore u NATO podržava 49,5 odsto građana, ne podržava 30,7 odsto, dok je 19,7 odsto građana reklo da nema stav o ovom pitanju. 

Dakle, jasno je da je riječ o manipulisanju procentima podrške građana, ukoliko se oslanjamo na rezultate kredibilnih istraživanja javnog mnjenja. 

Objava portala In4s dobija ocjenu manipulisanje činjenicama i pristrasno izvještavanje.   

Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica. 

Ocjenu “Pristrasno izvještavanje” dobija medijski izvještaj za koji se može jasno utvrditi da favorizuje činjenice, stavove i zaključke koji odgovaraju određenom narativu, često ne poštujući pravilo kontaktiranja druge strane kada se radi o tvrdnjama koje su štetne po nečiji ugled, ili koje određene aktera prikazuju u negativnom svjetlu. Jedan od oblika pristrasnog izvještavanja je i selektivno prikazivanje činjenica, gdje se ističu činjenice koje idu u prilog određenoj tezi, dok se činjenice koje je ne potvrđuju tendenciozno izostavljaju.   

Ovakve medijske izvještaje uglavnom prati i vrlo emocionalan način pisanja. Oni mogu i ne moraju biti netačni, ali po pravilu ne prikazuju cijelu sliku i sve strane priče, već predstavljaju samo one činjenice koje odgovaraju preferiranom narativu. 

In this article