Pristrasne interpretacije Putinovog i Šolcovog razgovora 

201
solc-prezime

Njemački kancelar Olaf Šolc i predsjednik Rusije Vladimir Putin razgovarali (arhivirano: ovdje) su telefonom sredinom novembra. To je bio njihov prvi kontakt nakon gotovo dvije godine. Šolc je htio da ponovi da Ukrajina ima njemačku podršku, dok je Putin držao svoju stranu i po pisanju medija – nije htio da odmakne ni pedlja u razgovoru.  

Kako se bliži kraj godine, Šolc je na RTL-u govorio šta se sve dešavalo u 2024-oj, a pomenuo je i razgovor sa Putinom. Regionalni mediji to su shvatili ovako: (1, 2) (arhivirano: 1, 2

BILO JE NEPRIJATNO Šolc priznao da ga je uznemirio razgovor sa Putinom 

PUTIN BRUTALNO “ODUVAO” ŠOLCA TOKOM POZIVA! Zagrizao je VIŠE nego što može da PROGUTA! 

Informer je dao sličan naslov: (arhivirano: ovdje

Zagrizao više nego što može da proguta! Putin potpuno oduvao Šolca tokom poziva! 

Međutim, njemački mediji (arhivirano: 1, 2) prenose nešto drugačiju sliku, pozivajući se na agenciju DPA:  

“Uprkos bezuspješnom telefonskom razgovoru sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, kancelar Olaf Šolc spreman je za dalje razgovore sa njim. „Bilo je frustrirajuće“, rekao je kancelar u godišnjem pregledu RTL-a, „jer je samo ponovio sve svoje formule“. 

Ipak, telefonski poziv je bio neophodan da bi Putinu jasno stavio do znanja da ne može da se nada da će njemačka podrška napaćenoj Ukrajini opasti i da ga pozove „da takođe povuče trupe kako bi se stvorila osnova za razvoj mira“. Šolc je objasnio. „I to se mora desiti, i ja ću to ponoviti. Ali ne smijemo imati iluzije o tome.“ 

I Russia today je prenio informaciju o razgovoru Šolca i Putina, uz naslov: (arhivirano: ovdje

Razgovor sa Putinom je „frustrirajući“ – Šolc 

U tekstu se navodi:  

“Njemački kancelar Olaf Šolc rekao je da je „frustrirajuće“ odbijanje ruskog predsjednika Vladimira Putina da promijeni svoj stav o ukrajinskom sukobu, ali da je spreman da ponovo razgovara sa njim.” 

Iz navedenog je jasno da su se regionalni portali malo “zaigrali” i dali naslov koji ne odgovara sadržaju teksta.  

Zbog svega navedenog, sporne objave dobijaju ocjenu – pristrasno izvještavanje. Ocjenu “Pristrasno izvještavanje” dobija medijski izvještaj za koji se može jasno utvrditi da favorizuje činjenice, stavove i zaključke koji odgovaraju određenom narativu, često ne poštujući pravilo kontaktiranja druge strane kada se radi o tvrdnjama koje su štetne po nečiji ugled, ili koje određene aktera prikazuju u negativnom svjetlu. Jedan od oblika pristrasnog izvještavanja je i selektivno prikazivanje činjenica, gdje se ističu činjenice koje idu u prilog određenoj tezi, dok se činjenice koje je ne potvrđuju tendenciozno izostavljaju. Ovakve medijske izvještaje uglavnom prati i vrlo emocionalan način pisanja. Oni mogu i ne moraju biti netačni, ali po pravilu ne prikazuju cijelu sliku i sve strane priče, već predstavljaju samo one činjenice koje odgovaraju preferiranom narativu. 

In this article