Prisluškivanje u Srbiji: Teorije zavjere da je kampanja krenula iz Hrvatske 

28

Vijest da su vlasti u Srbiji prisluškivale građane, novinare i aktiviste odjeknula je regionalnim medijima, podrazumijeva se, i u onima koji brane tamošnje vlasti.  

Amnesty international je u izveštaju “Digitalni zatvor: Prismotra i gušenje civilnog društva u Srbiji”. objavio da je „Srbija  paradigma sistema u kojem vlasti koriste tehnologiju za prisluškivanje i špijuniranje i taktike digitalne represije kao instrumente šire državne kontrole usmerene na civilno društvo“ navodeći da su prisluškivani brojni aktivisti i novinari. 

Ovakve navode, bez prethodne provjere, pojedini portali kao što je slučaj sa portalom Borba protumačili su na manipulativan način povezujući sve to sa Hrvatskom.  

„Nova epizoda hibridnog rata: Hrvati objavili navodni izvještaj Amnesti Internešenala, „dosoljavaju“ političku krizu u Srbiji!“, naslovila je Borba svoj tekst.  

„Osim što se posljednja dešavanja u Srbiji budno prate u regionu, odakle stiže podrška za proteste i blokade fakulteta pokrenute nakon tragedije na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, sada se iz komšiluka lansiranjem „senzacionalnih“ informacija o navodom nezakonitom prisluškivanju opozicije i civilnog društva „dosoljava“ politička kriza u Srbiji. Po nepisanom pravilu, kampanja je i ovog puta krenula iz Hrvatske, tačnije tamošnjih medija, koji tvrde, pozivajući se na izvještaj Amnesti internešenala, da „srpska policija i obavještajne službe koriste napredne telefonske špijunske softvere za nelegalno slušanje aktivista i novinara““, tvrdi se u tekstu. 

Isti tekst prenijela je i redakcija portala 083 uz naslov:  

BIA demantovala hrvatske medije, To je trivijalni senzacionalizam! 

Originalni tekst objavljen je na portalu Večernjih novosti, koje je portal 083 potpisao kao izvori Borba nije.  

Ni Borba ni portal 083 ne pružaju nikakve dokaze za tvrdnje da je u pitanju „hibridni rat“, odnosno, da su sve krenulo od hrvatskih medija.  

Redakcija Raskrinkavanja pretragom na internetu nije mogla pronaći nijedan od izvještaja u kojem se neko poziva na hrvatske medije. Dalje, pretragom smo došli do toga da je najranije objavljen članak N1, 16. decembra u 07:10.

Hrvatski mejnstrim mediji, Index, Jutarnji, Večernji, Dnevnik su vijest objavili poslije N1 (od 07:58 pa nadalje).  

Takođe, N1 se ne poziva ni na jedan medij, već direktno na izvještaj koji je objavljen na sajtu Amnesty International – takođe 16. 12. Štaviše, i hrvatska redakcija N1 je tekst na ovu temu objavila poslije kolega iz Srbije.  

Dodatno, srpska Bezbednosno-informativna agencija (BIA) u svom prvom reagovanju na navode iz izvještaja Amnesty international nigdje ne pominje hrvatske medije već reaguje direktno na navode ove organizacije nazivajući ih „trivijalnim“. Ni srpski MUP u svom reagovanju ne pominje hrvatske medije. Svakako, Amnesty international je globalni pokret za koji se ne može reći da je hrvatski.  

Dakle, kako je Amnesty international objavio svoj izvještaj 16. decembra, a da ga je N1 prenio istog datuma u 07:10 ujutru, te da je pretragom nemoguće naći hrvatski medij koji je prenio istraživanje ovog pokreta prije N1 tvrdnje da je „kampanja je i ovog puta krenula iz Hrvatske, tačnije tamošnjih medija“, dobija ocjenu teorija zavjere.  

Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza. 

In this article