Premijerka Italije nije nosila lančić sa znakom masona 

41

Za premijerku Italije, Đorđu Meloni (arhivirano: ovdje), moglo bi se reći da je kontroverzna ličnost. U ranim godinama veličala je fašističkog vođu Benita Musolinija, a kako tada tako i kasnije, bila je poznata u neofašističkim krugovima. Na kraju je osnovala svoju partiju, populističku “Braća Italije”, sa kojom je došla do pozicije prve dame na čelu zemlje. Prve žene ikada na toj funkciji u Italiji. 

I danas se vode polemike (arhivirano: ovdje) – ko je zapravo Đorđa Meloni i čemu sve ona teži. A, ako je vjerovati jednom od postova na društvenim mrežama, ona je čak i dio posebnog, uskog kruga ljudi. Na Fejsbuku se pojavila fotografija mlade Meloni sa lančićem oko vrata, na kojem navodno stoji privezak – masonski simbol, i preko koje na engleskom piše: (arhivirano: ovdje

Predstavljamo masonku Đorđu Meloni 

Rojters piše (arhivirano: ovdje) da je fotografija mlade Meloni fotošopovana, za šta iznose dokaze:  

“Obrnuta pretraga otkriva autentičnu fotografiju koju je italijansko izdanje Corriere della Sera objavilo u februaru 2016. u projekciji slajdova među drugim fotografijama političkih ličnosti (slajd 11/79). 

Autor članka pripisuje zasluge thread-u na Reddit-u za pojavljivanje fotografije Meloni, dok se thread povezuje na arhiviranu veb stranicu koja datira iz 2002. godine pod nazivom „Geocities“ koja sadrži fotografiju Meloni i biografiju. 

Ogrlica Meloni ne uključuje simbol masona na ovim ranim fotografijama.”

Masoni su “na tapetu” godinama, ako ne i vijekovima i u savremenom dobu im se pripisuju razne opake namjere (arhivirano: ovdje), poput pokušaja kontrole globalnog poretka itd. Međutim, dokaza za to nema i sve je u domenu teorije zavjere. Kako pišu (arhivirano: ovdje) kolege iz drugih fekt-čekerskih organizacija, “masoni danas predstavljaju klub za društveno umrežavanje i sklapanje prijatelja i kontakata. To je nereligijska i nepolitička organizacija. Masoni mnoge svoje rituale drže u tajnosti i često su kritikovani kao elitisti, što je dovelo do toga da su postali fokus raznih zavjera.” 

S obzirom na to da je premijerki Italije neko digitalno “dodao” masonski znak na lančić, sporna objava dobija ocjenu – lažna vijest.  

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article