Pomiješali Atlantu i Prištinu: Mural Kamale Haris nije prekrečen na Kosovu

284

Utisci nakon rezultata američkih izbora, na kojima je republikanski kandidat Donald Tramp pobijedio predstavnicu Demokrata Kamalu Haris, još uvijek se nijesu slegli. Neki slave pobjedu novog, starog, predsjednika, drugi upozoravaju na to kako će SAD, ali i svijet izgledati nakon što Tramp ponovo zauzme Ovalnu sobu.  

Tu su i oni treći – dezinformatori, koji su poraz Kamale Haris iskoristili za širenje neprovjerenogi  netačnog sadržaja.  

Tako su pojedini regionalni portali objavili informaciju da su se u “Prištini preračunali” povodom američkih izbora, te da je mural Kamale Haris u tom gradu, prekrečen.

“U Prištini prekrečili mural Kamale Haris”, ovako glasi prvobitni naslov portala Kurir.rs (arhivirano ovdje) koji je podijeljen na njihovoj Fejsbuk stranici.

Foto: Printscreen

Kurir (arhivirano ovdje) je u međuvremenu izmijenio naslov članka, pa on sada glasi:

“CRNAC MOLERIŠE KAMALU USRED PRIŠTINE” Snimak krečenja murala postao viralan na tviteru, a evo šta je istina (VIDEO)”. 

U očigledno naknadno izmijenjenom tekstu Kurira navodi se da je snimak ipak 
nastao u Atalanti, u američkoj državi Džorždija. 

“U Prištini se preračunali. Već oprobano a u skladu sa svojim podaničkim mentalitetom i već tradicionalnim običajem veličanja i idolopoklonstva američkih predsednika, to su pokazali sa oslikavanjem murala Kamale Haris na jednoj od zgrada u centru Prištine, verujući da će ona uspeti da osvoji fotelju u Beloj kući, kad ono međutim… Prognoze su im bile pogrešne a pošto je Kamala gubitnica, “nije im potreban ni njen lik na muralu”. Čak je i kontaproduktivan. I brže-bolje prekrečili ga”, piše u tekstu koji objavljuje srpska Politika.rs. 

Foto: Printscreen

Ova informacija je postala viralna na Fejsbuku (arhivirano ovdje), ali i na mreži Iks (arhivirano ovdje). 

Slično je objavio i nekadašnji poslanik Pokreta za promjene i lider te stranke Nebojša Medojević. 

“Kažu da je ovo snimak od Juce u Prištini (kasne malo sa farbanjem murala)”, napisao je Medojević uz objavu videa.

Foto: Printscreen 

Mural Kamale Haris, jeste prekrečen, ali se on ne nalazi u Prištini, već u Sjedinjenim Američkim Državama, tačnije u Atlanti. 

O tome je u objavi od 9. novembra izvijestio britanski Telegraf
 
“Mural, koji se nalazi u gradskom Vest Endu, predstavljao je portret potpredsjednice oivičen ružičastim ružama na plavoj pozadini. 
 
Naslikan je krajem oktobra i bio je jedan od četiri murala u gradu nastao tokom predizborne kampanje Harisove”, piše Telegraf. 

Isto piše i Miror, navodeći da je mural naslikan u urbanom dijelu grada, poznatom po muralima. 
 
Objave portala Kurir i Politika, kao i objave na društvenim mrežama dobijaju ocjenu dezinformacija. 
 
Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.  

Edit: 20.11.2024.

Portal Kurir objavio je ispravku u svom origanalnom tekstu, jasno koristeći etički standard profesionalnog postupanja novinara i demantovao prvobitne navode i njima dajemo ocjenu Demantovano. Ocjena “Demantovano” se daje u slučajevima kada medij utvrdi da je sadržaj potpada pod neku od gore opisanih negativnih ocjena koji je objavio ocijenjen nekom od navedenih ocijena i onda ga demantuje na jasan i vidljiv način, u skladu sa principima objave demantija.