Ustavni sud Rumunije proglasio je predsjedničke izbore nevažećim zbog otkrivenih neregularnosti u prvom krugu glasanja, koji je održan 24. novembra.
Dokumenti tajnih službi ukazali su na miješanje jednog državnog aktera u izborni proces, a otkriveni su i dokazi o postojanju mreže koja je podržavala ultranacionalističkog nezavisnog kandidata Kalina Đeorđeskog.
Odluka suda izazvala je političke turbulencije u zemlji, a posljednjih dana se dijeli fotografija sa masovnog protesta, uz različite tvrdnje. (1, 2, 3, 4, 5, 6) (arhivirano)
Pojedini korisnici tvrde da masa na fotografiji protestuje upravo protiv Đeorđeskog.
“Rumuni izašli protiv ruskog klovna. Rumuni znaju kako”.
Sa druge strane, pojedini korisnici, dijeleći istu fotografiju, tvrde da je rumunski narod izrazio protest protiv odluke Ustavnog suda da poništi izbore.
“Rumunija, bili su izbori i pobedio je čovek koji je narodni čovek. Vlast je pokušala da iskoristi svoje poluge moći da poništi izbore, al zaboravili su na jednu sitnicu ,rumunski narod”. Ovako su stali iza njihovog državnog tužioca, žene koja se ne libi da hapsi političare. Očekuje se žestok rasplet i ne bih voleo da sam u koži tih nekih rumunskih političarskih smradova uostalom šta su tražili to će i dobiti”.
Kako piše DW, Đeorđesku, koji uglavnom zastupa desničarske, proruske i ezoterične stavove, potpuno je neočekivano pobijedio u prvom krugu predsjedničkih izbora.
Rumunski Ustavni sud je uoči drugog kruga izbora, tačnije u petak 6. decembar proglasio prvi krug izbora nevažećim i naložio da se izbori potpuno ponove.
Tačno je da su u Rumuniji nedavno organizovani protesti u više gradova kao reakcija na rezultate prvog kruga predsjedničkih izbora, nakon što je desničarski kandidat Kalin Đorđesku osvojio značajan broj glasova.
Demonstranti, većinom mladi i studenti, izrazili su zabrinutost zbog njegovih antievropskih stavova i povezanosti s ekstremističkim idejama, naročito zato što među rumunskim stanovništvom postoji uvjerenje da politika Đorđeskog može ugroziti evropsku orijentaciju Rumunije.
Protesti su održani u gradovima poput Bukurešta, Temišvara, Sibinja i Jašija.
Međutim fotografija koja je predmet ove analize i koja se dijeli na Fejsbuku nije aktuelna.
Obrnuta pretraga nas je odvela do 2017, a rezultati pokazuju da je zabilježena u Bukureštu.
Istu fotografiju tada je podijelio belgijski stručnjak za geopolitiku, pisac i profesor, Koert Debeuf na nekadašnjem Tviteru, odnosno društvenoj mreži Iks (arhivirano).
Te 2017. godine organizovan je protest kojim se rumunski narod pobunio protiv pokušaja vlade da dekriminalizuje određena krivična djela korupcije.
Ova fotografija prikazuje antivladin protest u znak podrške tadašnjoj šefici Uprave za borbu protiv korupcije u Rumuniji, Lauri Kodruca Kovesi i nema veze sa nedavnim izborima u Rumuniji.
Zbog svega navedenog, objave ocjenjujemo ocjenom dezinformacija.
Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.