d drevnih legendi o Golijatu i nordijskim Jotunima, do modernih teorija zavjere o skrivenim fosilima, priče o divovima fasciniraju ljude širom svijeta.
Otkriće na Sardiniji je otvorilo novo poglavlje ove misterije, nakon što je više korisnika Fejsbuka podijelilo informaciju da su upravo na tom italijanskom ostrvu pronađeni Nuraghe divovi.
Ipak, autori objava tvrde da jednom od najznačajnijih muzejskih kompleksa na svijetu, Institutu Smithsonian nije bilo u interesu da svijet sazna za ovo otkriće, pa su uništili značajan dio arheoloških ostataka. (1, 2) (arhivirano 1, 2)
“Jeste li ikada čuli za Nuraghe divove sa Sardinije? Naravno da niste. Nite ni trebali znati!
Procjenjuje se da je Institut Smithsonian uništio više od 10.000 kostura divova samo na tlu SAD-a. Iz nacionalnog muzeja Francuske nestalo je oko 160 skeleta netipičnih karakteristika, kao recimo visine koja je nakima prelazila 3 metra. I šta sad? Ne vjerujete u znanost?”, piše u objavama.
Pretraga ključnih riječi ukazuje da su na italijanskom ostrvu stvarno pronađeni značajni ostaci, ali ne Nuraghe divova, kako se tvrdi u objavama.
Divovi Mont’e Prama, vapnenačke statue pronađene na Sardiniji 1974. godine, pogrešno su povezivane sa “divovima”, jer je njihov nazim protumačen u bukvalnom smislu.
Iako je u nazivu upotrijebljena riječ “divovi”, ona se odnosi na veličinu i monumentalnost statua, a ne na stvarne ljude divovskih proporcija. Ove statue su visoke preko dva metra, a potiču iz nuragijske kulture na Sardiniji. Datiraju između 900. i 750. godine prije nove ere.
Statue su pronađene zajedno s grobnicama i artefaktima, ali ljudske kosti koje su tamo otkrivene pripadaju ljudima prosječne veličine, a ne “divovima”.
Dakle, ove statue su umjetnički i kulturni simbol nuragijske civilizacije, a ne dokaz postojanja natprirodno velikih ljudi.
Naziv “Divovi Mont’e Prama” odnosi se na veličinu i monumentalnost statua, a ne na to da su prikazivali ili da su povezani sa stvarnim divovima.
Nije tačna ni tvrdnja da je Institut Smithsonian uništio više od 10.000 kostura divova području SAD-a.
Fakt-čeking tim Rojtersa je ukazao da je ova tvrdnja potekla od internetske stranice World News Daily Report, satirična stranica koja ne prenosi istinite vijesti.
Ta stranica je objavila članak u kojem je navedeno da je presuda Vrhovnog suda SAD-a prisilila Institut Smithsonian da objavi tajne dokumente iz ranih 1900-ih godina, koji dokazuju da je organizacija učestvovala u velikom istorijskom zataškavanju, odnosno u uništenju divovskih kostura u SAD-u.
Portarol Instituta je rekao u izjavi za Rojters da ova tvrdnja nije tačna.
Ovim tvrdnjama su se bavile i kolege iz Faktografa i kolege iz portala Raskrinkavanje.ba.
Dakle, divovi Mont’e Prama su zapravo ogromne kamene statue, a ne stvarni ostaci divovskih ljudi. Iako su povezane sa legendama o divovima, statue nemaju veze sa postojanjem ljudi izuzetno velikih proporcija.
Objavama dajemo ocjenu dezinformacija.
Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.